Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nesovice

Historie
Nesovice - malá zemědělská obec vzdálená 7 km východně od Bučovice, rozléhající se při ústí Hvězdličky do Litavy a při státní silnici z Brna do Uherského Hradiště. Název pochází od obecního jména. K obci přináleží osada Nové Zámky a od roku 1942 i sousední obec Letošov. Farností přináleží do sousedních Milonic.

Obec Nesovice se připomíná poprvé r. 1131 pod přerovským kostelem. Ve 13. - 15. století je v rukou drobné světské šlechty, až v roce 1557 získal ves Záviš z Víckova a přikoupil i sousední Dobročkovice. Tento na cestě mezi oběma vesnicemi vystavěl v letech 1561-71 sídlo zvané Nový Zámek, který je výraznou dominantou obce. Po založení zámku vznikla i stejnojmenná osada Nové Zámky.

Sousední Letošov leží na levém břehu Litavy, název je odvozen od osobního jména. První zmínky pochází z r. 1374 od Jindřicha z Nevojic, kam také farností patří. Dnes mají Nesovice 1130 obyvatel.

Dominantou obce je bezesporu renesanční stavba Nové Zámky. Po mnohaletém soudním sporu byl zámek převeden do soukromých rukou.

V minulých letech obec opravila a  znovu vysvětila kapličku v Nových Zámcích a sochu sv. Jana Nepomuckého.

O výstavbu rodinných domků začíná opět po době útlumu být zájem. Obec se snaží o vybudování nové ulice v Nových Zámcích v souladu s návrhem územního plánu. Snahou je výstavbu sjednotit tak, aby nebyl narušen ráz vesnice. V minulých letech byly vystavěny domy s rovnými střechami /Letošov/, které rozhodně do rázu vesnice nepatří.

Obec v současné době pronajímá  tři byty. Opravou střechy na MŠ se snaží obec řešit bytovou situaci do budoucna výstavbou dvou podkrovních bytů - na tuto možnost bylo při opravě pamatováno.

Současnost
V obci je plně vyhovující mateřská škola. Základní škola má 5 ročníků, vyšší ročníky jsou v Brankovicích  a Bučovicích.

Pokud jde o lék.péči, v obci sídlí praktický lékař, zubní lékař a po 2 dny v týdnu lékárna (vše v budově zdravotního střediska). Dětská lékařka navštěvuje obec 1x měsíčně. Odborní lékaři působí v Bučovicích, kam je spojení dobré. Slabší spojení je s Vyškovem.

V budově zdrav. střediska rovněž působí pedikúra. Síť služeb a obchodů je na dobré úrovni. Jsou zde dva obchody s potravinami, po jednom obchodě s domácími potřebami a a papírenským zbožím. Obchod s textilem byl zrušen a v jeho prostorách bylo zřízeno sídlo Farní charity. V obci je pošta, kadeřnictví dámské i pánské.

Péče o veřejné prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci
Obec v posledních letech do údržby veřejných prostranství investuje dosti velké prostředky. Byly zakoupeny dvě travní sekačky/ z toho jedna traktorová/. Čistotu okrajů komunikací, zejména po zimním období, řeší obec ve spolupráci se SÚS Bučovice, která zapůjčí úklidový stroj. Úpravu předzahrádek si občané provádí sami.

V roce 1999 roce se podařilo vybudovat ve spolupráci s občany dětské hřiště za kulturním domem. U kulturního domu bylo rovněž opraveno oplocení areálu  pro konání tanečních zábav a kulturních akcí pod širým nebem.
Každoročně provádí obec obměnu veřejné zeleně. Namísto starých vykácených stromů jsou vysazovány stromy nové.

Zámek
V dominantní poloze nad obcí Nesovice (7 km východně od Bučovic) stojí již páté století zdaleka a ze všech světových stran viditelná stavba Nových Zámků, která je vzácným dokladem raně renesanční zámecké architektury u nás.

Nové Zámky jsou architektonicky obratným propojením mizejícího hradního typu - italského kastelu a nového, reprezentačně pojatého, fortifikovaného zámeckého sídla ve stylu italské vily "barco". Největší zvláštností celé stavby jsou plastické prvky střešní atiky s charakteristickými volutovými štítky a tzv. vlaštovčími ocasy, jež nemají v českých zemích obdoby.

Na Nových Zámcích se za více než 400 let existence vystřídalo přes 20 majitelů a nájemců. I přes nepříliš šťastný fakt, jímž bylo časté střídání majitelů, které zámku v žádném případě neprospělo, bylo asi nejpohnutější dobou historie nedávné 20. století - konkrétně 40. léta - kdy zámek dostal darem od A. Hitlera říšský Němec Buechelmeyer a zejména léta 50. a 60., kdy historické prostory zámku využívalo místní JZD jako drůbežárnu, stáje dobytka, sýpku obilí apod., což mělo za následek fakticky úplné zničení vnitřní freskové výzdoby.

Po vleklém soudním řízení byl zámek v letech 2001/2002 navrácen restituentům - rodině Floriánových, kteří se rozhodli zámek v roce 2003 zpřístupnit veřejnosti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://nesovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA