Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zelená Hora

Z historie obce
Obec Zelená Hora se z velké části rozprostírá ve vrcholových partiích Drahanské vrchoviny, pouze její jižní část zasahuje až do jejích okrajových svahů. Od města Vyškova je vzdálena asi 8 km severozápadním směrem a leží zhruba 1 km severně od obce Pustiměř. Katastrální území má rozlohu 275 hektarů a žije zde 229 obyvatel.
 

Z historie po současnost
Obec patrí k nejmladším v okrese Vyškov. Vznikla za zakladatelské konjunktury, kterou v souvislosti se změnou v hospodaření podporovali nejen světší, ale i církevní feudálové, v druhé polovině 18. století. Lesy Drahanské vrchoviny patřily olomouckému biskupství (od roku 1777 arcibiskupství). Olomoucký biskup Maxmilián, hrabě Hamilton, daroval panským rubačům část vykáceného lesa a ti si zde postavili 6 domků. Úředně byla obec založena 1763 a gruntovní kniha vedená od roku 1766 uvádí v této době jednadvacet domů. První domky se zde však začaly objevovat již kolem roku 1720.

Název obce měnil podobu od českého Kopčany přes německé Grünberg až po název dnešní. V historických pramenech se nachází zmínka o existenci větrného mlýna vedle mlynářova obydlí v blízkosti obce. Ještě v meziválečnémm období stály v návětrné poloze svahů Drahanské vrchoviny v trati Nad Bochtálem dva větrné mlýny, která však byly po vysídlení obce v roce 1941 postupně rozebrány. Dnes je to místo krásného rozhledu na krajinu Hané.

Obyvatelé Zelené Hory se živili zemědělstvím nebo prací v lese, případně vyjížděli za prací do okolí. Za první republiky pracovali někteří místní občané v kamenolomech v okolních obcích. Častým zdrojem obživy bývalo i soukenictví, provozované podomácku.

Obec od svého založení příslušela katastrálně do Pustiměře, i když od druhé poloviny 19. století byla politicky samostatná. V letech 1924 až 1925 obec Zelená Hora získala vlastní katastr o výměře 300 ha. Při získávání katastru odstoupila největší výměru Pustiměř, dále pak Podivice. Po kulturní a politické stránce byla Zelená Hora dlouho plně vázána k nedaleké Pustiměři. Zde byl farní úřad, pošta, lékař, sem chodily děti do školy.

V 90. letech 19. stolení byla v Zelené Hoře zřízena Spolková knihovna, která byla postupně rozšiřována a udržela se s počtem 500 svazků až do roku 1941, kdy byla obec vystěhována. Kromě této knihovny byla v Zelené Hoře od roku 1931 ještě knihovna obecní, dotována okresním úřadem.

V roce 1929 obec postavila hasičskou zbrojnici, v roce 1927 byla vybudována silnice z Pustiměře do obce, silnice ze Zelené Hory do Podivic byla postavena až v létech 1933 – 1936 v době hospodářské krize (hladová silnice). Elektřina byla zavedena do Zelené Hory  až v roce 1938. V létech 1935 – 36 vybudovaly ozbrojené síly Československé republiky v přilehlých lesích rozsáhlou vojenskou střelnici, kterou později využila nacistická okupační vojska. Zatímco střelnice československé armády výrazněji neomezovala život v přilehlých obcích, Němci v roce 1941 vysídlili řadu obcí ve vojenském prostoru, včetně Zelené Hory.

Teprve po skončení války v roce 1945 se občané vraceli zpět do obce, která byla vyrabovaná a pustá. Vysídlení zasadilo obci velkou demografickou ránu, ze které se dodnes nevzpamatovala.

V 60. létech byla obec připojena k Pustiměři, od které se osamostatnila v roce 1990. Nyní obě obce spolupracují spolu s dalšími v rámci mikroregionu Melicko. Omezení, která s sebou přinášelo využívání vojenského prostoru, výrazně ubylo, blízkost velkého města a vzrůstající zájem o bydlení a rekreaci na venkově přináší obci nové možnosti.

Obec zbudovala v 60. letech kulturní dům, který nedávno zrekonstruovala, je vybudován vodovodní řad napojení z vodního zdroje Pustiměř, kanalizace napojená na ČOV Pustiměř, rozvod plynu. V rámci mikroregionu bylo zrealizováno dopravní značení cyklotrasy procházející obcí směrem na Podivice a umožňující příjemný výlet na kole z Vyškova na Plumlovskou přehradu, krásnou lesnatou krajinou po málo frekventovaných silnicích.

Co najdeme v obci
V obci je v provozu prodejna smíšeného zboží, hostinec, autoklempírna, instalatérská provozovna, pěstitelská pálenice Trasiko. Obecní úřad sídlí v kulturním domě, kde je i víceúčelový sál, klubovna s posezením,  místní knihovna, veřejná internetová knihovna a hostinec. Pro sportovní vyžití je v obci zbudováno víceúčelové hřiště, nyní nově i dětské hřiště s prolézačkami.

Kulturní památky
 
V obci se nachází několik památek a památníků:
 
Památník vysídlení obce
- je to kamenný pomníček zakončený obloukem s kamenným křížem s obrázkem Krista sejmutého z kříže. Byl postaven v roce 1946 z vděčnosti za šťastný návrat vystěhované obce v době okupace 1941-1945. Umístěn je na konci ulice  Nad Rybníkem.

Kříž z roku 1850
- je to pískovcový kříž s reliéfem Panny Marie Sedmibolestné, nad ní jsou v římse vloženy hlavičky andělíčků, na pylonu zakončeném profilovanou římsou nástroje mučení Krista. Tento kříž nechala postavit v roce 1850 Mariana Coufalová, přestavěn byl v roce 1936. Umístěn je po pravé straně silnice směrem k obci Podivice.

Kříž na návsi
- je to pískovcový kříž s umístěním reliéfu sv.Anny Samotřetí, v horní části s kříž s tělem Krista a nápisem: „O hříšníku byš tútou cestou kráčíš, rozváž Ti to bolest, kterou jsem pro Tebe vystál, neodkládej činiv pokání. Josefka Pohledek z Zelené Hory.“ Letopočet chybí. Kříž je umístěn v centru návsi, v těsné blízkosti se nachází socha sv. Václava.

Socha svatého Václava
- socha svatého Václava, jejímž autorem je pan Pluhař z Vyškova, je pomníkem padlým v 1. světové válce. V podstavci sochy je zasazena mramorová deska se zlaceným písmem a šestnáct jmen padlých. Socha je umístěna v centru návsi, v těsném sousedství pískovcového kříže.

Památník vysídlení 1945
- ve vápencovém kameni je zasazena mramorová destička s letopočtem 1945. Památník je umístěn na prostranství u prodejny potravin v centru obce.

Litinový kříž
- na pískovcovém podstavci bez nápisu je vztyčen litinový kříž, který je pravděpodobně přeražený a část ho chybí. Ve vrcholové partii je nápis INRI a zdobení s motivy vinných listů, tělo Krista zcela chybí. Kříž se nachází v poli jižně od Zelené Hory.

Zvonička Zelená Hora
- zvonička na čtvercovém půdorysu zakončená plechovou střechou s makovicí a křížem, se vstupními dveřmi a otevřenými obloukovitě zaklenutými okenními výklenky, provedená v brizolitové omítce, nad vstupními dveřmi je půlkruhová nika, ve které byla umístěna soška obecního patrona. Zvonička se nachází v ulici U Zvoničky. Postavena asi v roce 1818, později upravena.

Socha sv. Jana Nepomuckého
- jedná se o barokní kamennou sochu svatého Jana Nepomuckého se sochou světce v nadživotní velikosti. Světec je oděn v kanovnické roucho. Socha je vyrobena z mušlového vápence, oplocena ohrádkou z kovových mříží. Na přední straně je vsazena deska s nápisem:

„Zakladatelé pomníku manželé Matěj Barbara Bajer ze Zelené Hory LP 1877 opraviti nechali manželé Frant. Hedvika Plchovi ze Studnic r. 1934“

Socha je umístěna v ulici Nad Rybníkem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/zelena-hora/index.asp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA