Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hazlov

Historie
Vznik Hazlova můžeme datovat již do první poloviny 12. století. První písemná zmínka o Hazlovu pochází z roku 1224, kdy se připomíná Bedřich z Hazlova, majitel a zakladatel zdejšího hradu. Hrad strážil důležitou obchodní cestu z Chebska přes Ašsko do středního Německa. Později byl hrad přebudován na tvrz a v 17 století byla tvrz přebudována na barokní zámek, který je dodnes zachován a chystá se jeho rekonstrukce.

Hrad v Hazlově působil jako správní středisko v tehdejší autonomii Ašska, které se stalo autonomním mikroregionem chráněným českými panovníky. Architektonicky je zde však vzácnější kostel Povýšení svatého Kříže, při kterém byla zřízena roku 1307 první farnost na Chebsku a na věž byl zavěšen první a nejstarší zvon. Vnitřní zařízení pochází z konce 17. století. Nejcennější je soubor obrazů z konce 17. století s výjevy ze života Krista. Kostel je dominantou zámeckého areálu.

Hazlov má starou průmyslovou tradici. Již v roce 1553 byl založen nejstarší pivovar v celé oblasti. V 18. století zde pracovala železná huť a v roce 1822 vznikla v obci přádelna bavlny poháněná parním strojem a vodním kolem, později byla přestavěna na tkalcovnu a barvírnu, která roku 1911 vyhořela a na jejím místě vznikly nové objekty. Posledním majitelem tzv. "Hazlovského zboží" až do roku 1945 byl Friedrich Helmfeld.

Současnost
Obec Hazlov leží na křižovatce několika turistických tras. V blízkém okolí je možné navštívit další historické památky např. v osadě Polná hrázděnný dům, jehož štít zdobí obraz madony. Rekreovat se je možné v půvabné osadě Podílná. Ke koupání slouží malebný Kamenný rybník, z větší části obklopený lesem. V blízkém okolí se rovněž nachází chráněný přírodní výtvor "U cihelny" naleziště vesuvianu-egeranu, který byl poprvé popsán J. W. Goetem a pojmenován dle Chebu (Eger). Toto naleziště je svého druhu jediné v celé Evropě. V okolí obce je možné na loukách najít Kamenné smírčí kříže.

Ves Polná leží 2 km od Hazlova v nezalesněné rovině na okraji přírodního parku Smrčina, v nadmořské výšce 535 m. Od roku 1307 spolu s Lipnou, Podílnou a Skalkou tvoří součást panství Zedwitzů z Libé. Při sčítání lidu v roce 1990 bylo zapsáno 26 domů a 11 chalup s 64 obyvateli. Ze středověku pocházejí smírčí kříže. Polná patří do území nedotknutelného reformací. V roce 1930 bylo obyvatelstvo katolické. To vysvětluje větší počet religiozních památek (boží muka, kamenné kříže).

Ves Výhledy, od roku 1950 ve společné obci s Hazlovem, leží v nadmořské výšce 687 m a vznik můžeme datovat až před rok 1224.

Památky
Nejstarší drobnou památkou je hraničník z doby před úpravou hraničního značení roku 1844. V nejstarších dobách se hranice značila do hloubky vysekaným křížkem. Místní kámen je hrubě otesaný hranol s negativním reliéfem kříže. Nejkrásnější památkou jsou boží muka z roku 1833 s motivem Nejsvětější Trojice na velkém medailonu, který je postaven na profilovém sloupku s římsou. Obec Skalka vzdálená 3 km severně od Hazlova se rozkládá na úpatí Goethova vrchu. Popularita blízkého křemenného valu, proslaveného častými návštěvami básníka J.W. Goetha, přivedla do Skalky mnoho turistů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obechazlov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA