Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krásná

Obec Krásná se nachází v okrese Cheb, kraj Karlovarský. Necelých 6 km severozápadně od Krásné leží na území obce nejzápadnější bod ČR, 50°15′07" s. š., 12°05′29" v. d.

Zajímavosti
Obec se nachází nedaleko hranic s Německem, pár kilometrů od města Aš. Několik kilometrů na sever přes obec Kamenná se nachází Přírodní park Smrčiny.

Historie
První písemná zpráva pochází z roku 1395. Obec se nachází v nadmořské výšce 643 metrů. Na území žije 418 obyvatel. V obci se nachází stáj koní s možností vyjížděk.

Tipy na výlet –  Městské muzeum v Aši
Ašské muzeum bylo založeno roku 1892. Vystavována byla především keramika, nábytek, kroje, zbraně, obrazy, knihy a sbírky věnované občany města, které byly neustále doplňovány dary místních měšťanů a továrníků. Svou současnou podobu dostalo v roce 1966, kdy bylo přemístěno do rekonstruované budovy zámečku, empirové budovy postavené továrníkem Ungerem na místě vyhořelého zámku Zedtwitzů na Mikulášském vrchu.

V roce 1986 zde byla otevřena moderně uspořádaná textilní expozice dokumentující rozvoj textilní výroby na Ašsku od nejstarších výrobních postupů předení, tkaní, pletení, barvení a úpravy až do poloviny dvacátého století. Vystavené tkalcovské a pletařské stroje jsou udržovány v provozuschopném stavu. Představen je zde i úplný postup výroby stávkových rukavic. V odděleném prostoru jsou ukázky odívání z přelomu 19. a 20. století.

Roku 1988 otevřená expozice “Dějiny Ašska” zachycuje rozhodující dějinné události na Ašsku od prvého písemného záznamu z roku 1270 až po ukončení autonomního vývoje Ašska t.zv. “Temperamentními body” Marie Terezie z roku 1775. Doložen je vývoj řemesel na Ašsku od poloviny 17. do počátku 19. století. Expozice je doplněna nábytkem, porcelánem, sklem a obrazy ze 17. až 19. století ze soukromých sbírek ašských měšťanů.

Vstupní prostory jsou upraveny pro přednáškovou činnost, která může být doplňována promítáním diapozitivů nebo videozáznamů, umožňují i pořádání komorních koncertů sólistů či malých hudebních těles. Ve výstavních prostorách v přízemí muzea vystavují přední čeští výtvarní umělci, jsou zde pořádány muzejní výstavy dotýkající se historie a činnosti regionu.

Na zahradě jsou umístěny náhrobní kameny z bývalého evangelického hřbitova, které byly základem pro vznik lapidária doplněného hraničními a mezními kameny, kamennými nádržemi a papírenskými rozmělňovacími kameny.

Počet sbírkových předmětů se zvýšil z necelých 3000 kusů v roce 1975 na současných téměř 28 000 kusů především z oblasti textilní výroby. Sbírka rukavic, která obsahuje na 23000 rukavic, patří mezi největší na světě. Ve sbírkách jsou dále obrazy, uniformy, militárie, národopisné předměty a liturgické církevní předměty. Velmi cennou je sbírka 1200 akvarelů etnografa Karla Šrámka. Mimořádný je soubor 6 000 fotografií z ašské oblasti od poloviny minulého století do současnosti. V knihovně je nezanedbatelná sbírka odborné textilní a regionální literatury. V ašském muzeu je vedena ústřední evidence kamenných křížů a božích muk České republiky, regionální evidence hraničních a mezních kamenů a základní dokumentace horizontálních vodních děl.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.muas.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA