Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zádub - Závišín

Obec Zádub-Závišín se rozkládá 6 km východně od Mariánských Lázní a náleží do Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Součástmi obce je původní obec Zádub (dříve též Hohendorf), obec Závišín (dříve též Abaschin) a osada Milhostov u Mariánských Lázní (dříve Milleschtau). Pýchou obcí je čisté ovzduší horského terénu, které plně celoročně využívají hosté domácí i zahraniční. Obec sousedí s královským golfovým hřištěm Royal Golf Clubu Mariánské Lázně, které je nejstarší v Evropě - založeno v roce 1905. Turisty láká znovu opravená lázeňská cesta vedoucí Slavkovským lesem přes naši obec a končící na Podhorním vrchu - dominantě okolních obcí.

Demografický vývoj
V Zádubu-Závišíně trvale žije 305 obyvatel, průměrný věk činí 41 let. Ve vazbě na připravovaný koncept a následný územní plán je předpoklad nové výstavby rodinných domů a tedy i nárůstu obyvatel, převážně mladých lidí. V současné době je v Zádubu 59 rodinných domků a 6 rekreačních, v Závišíně 45 rodinných domků a 2 rekreační a v Milhostově 13 rodinných domků a 24 rekreačních. Kromě toho se dostavují 2 rodinné domy, kde je rovněž předpoklad trvalého bydlení nových obyvatel obce.

Historie
Obec Zádub - Závišín tvoří tři místní části. Je to Zádub, Závišín a Milhostov u Mariánských Lázní. První písemná zpráva pochází z roku 1273 a tyto obce patřily ke klášteru Teplá až do roku 1850. Východně v sousedství Mariánských Lázní ve výši nad 700 m n. m. leží dvě obce - Zádub a Závišín. Dnes přerostly v předměstí Mariánských Lázní - všechny domy jsou úzce spojeny s lázněmi. Jejich majitelé jsou buď zaměstnáni v lázních nebo je používají jako rekreační objekt či jako penziony, hotely, hostince pro lázeňské hosty. Obě obce sdílely podobné osudy od 12. století pod společnou vrchností - premonstrátským klášterem Teplou, od počátku vzniku kláštera a na stejném území.

Současnost
V obci Zádub-Závišín bohužel zanikly všechny větší podniky včetně Státních statků Mariánské Lázně a Výzkumného ústavu Praha, takže momentálně zde působí pouze drobní živnostníci /autoopravny, kamenosochařství, malíř pokojů, masáže a pedikúra, prodejna drogerie, náhradních dílů na automobily a pracovních pomůcek/. Nalezneme zde možnost soukromého ubytování v rodinných penzionech a také dvě pohostinství.

Společenský život obce se odehrává v objektu bývalé školy, kde původní tělocvična slouží jako sál. Naše obce bohužel nemají Sbor dobrovolných hasičů, který byl zrušen po roce 1999, a proto kulturní akce pořádají zastupitelé obce, místní ženy, které si říkají "cvičky" a obyvatelé Milhostova. V obci je knihovna, která sídlí v budově obecního úřadu.

Památky
Obec Zádub-Závišín vznikla na počátku 13. století a patřila ke klášteru Teplá. Na návsi v části Závišín je umístěn kamenný kříž z období švédských válek. V obci jsou pomníky na památku první a druhé světové války.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kr-karlovarsky.cz/obce/Zadub/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA