Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Máslojedy

Historie
První zmínka o Máslojedech je z r. 1241, kdy byly majetkem pruských křižovníků. Není známo, jak dlouho řád zboží držel. Později byl vystřídán benediktýnským klášterem v Opatovicích n. L.  Za vlády Jiřího z Poděbrad připadla vesnice r. 1468 Petru Kdulincovi z Ostroměře. Po vestfálském míru byli zapsáni zbylí majitelé zemědělských usedlostí v Zemských deskách a ještě dnes se jejich jména v obci udržují.

V Máslojedech se vyučovalo od roku 1806. Ve škole zřízené v obecním domku (pastoušce). V letech 1829 až 1834 (kdy byla škola zrušena) zde působil učitel Gall. Díky pověsti dobrého pedagoga navštěvovaly školu i děti z Čistěvsi.

Dne 3. července 1866 se obec Máslojedy a zejména nedaleký les Svíb staly místem těch nejkrvavějších bojů prusko–rakouské války.  V katastru obce válčilo okolo 50.000 vojáků obou válčících stran, z toho 4.300 padlo. Smutnou vzpomínkou toho je 120 pomníků v katastru obce včetně lesu Svíb. 2 z nich jsou státem chráněny. V samotné obci je vojenský hřbitov, na který byly ve 20. letech přesunuty i pomníky z okolí obce.

Po válce 1866 byla vystavěna jednotřídní škola, která sloužila až do r. 1963. V současné době navštěvují máslojedské děti ZŠ ve Všestarech a Hradci Králové.

V I. světové válce nastoupilo do zbraně 30 mužů. Zajato bylo 9, z nich 4 přešli do legií. V boji padli 4, jeden zůstal nezvěstný.

V květnové mobilizaci roku 1938 narukovalo 5 mužů a v září 23 záložníků. Po odstoupení pohraničí Německu procházela demarkační linie nedaleko od obce a z obyvatel se stali přes noc hraničáři. V roce 1942 byl v Mauthausenu popraven rodák - technický rada zemského úřadu inž. F. Hruška, v Berlíně–Plötzensee zastřelili divizního generála V. Volfa a třetí obětí se stal učitel K. Ježek. Sovětští vojáci dorazili do Máslojed 11. 5. 1945.

Roku 1950 byl zestátněn největší statek (33 ha) továrníka Hladíka z Hradce Králové a byl jim pronajat. V r. 61 následovalo 2. největšího hospodářství a obě připadla státnímu statku v Hoříněvsi. Roku 1957 začalo hospodaření JZD, které ztrácí samostatnost v r. 1961 sloučením s JZD Chlum a Čistěves. Současnou podobu získalo v r. 1974 připojením k JZD Všestary.

V letech 1971 až 1988 obec spadala pod MNV Čistěves a poté byla sloučena s MNV Všestary. Roku 1992 se osamostatnila a vytvořila vlastní obecní úřad.

Rozvoj a výstavba obce
I za socialismu se v obci prováděly investice jako např. 1973-1974 prodejna Jednoty, dále v 70. letech veřejné osvětlení a chodníky. V letech 1986-1987 byly upraveny místní komunikace.

Nejzásadnější stavební práce nastaly po r. 1992:
rekonstrukce rozvodů elektro, nové telefonní rozvody, vybudování obecního vodovodu a plynofikace, oprava komunikací v obecním majetku. Dosud největší investicí obce bylo vytvoření celkem 17 stavebních parcel  na kterých již 16 domů stojí, což mělo za následek zvýšení počtu obyvatel o 65 osob, které se přistěhovali především z blízkého HK.

Významnou investicí posledních dvou let bylo zkupování a scelování pozemků na severním okraji obce, kde se postupně vytváří sportovní zázemí našich obyvatel a dále možnosti pro další stavební rozvoj obce.

Historické památky
Pomníky padlým z bitvy 1866; brána Kadečkova statku; socha rolníka na památku padlým během 1. a 2. světové války; na domě č. p. 1 pamětní deska připomínající návštěvu císaře Viléma I.; pamětní deska na rodném domě č. p. 49 divizního generála V. Volfa.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.maslojedy.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA