Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Březina

Obec Březina se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Okres Jičín se rozkládá v severozápadní části bývalého Východočeského kraje. Sousedními okresy jsou Semily, Trutnov a Hradec Králové, ze Středočeského kraje Nymburk a Mladá Boleslav. Do Prahy je to z Jičína necelých 100 km, do Hradce Králové 50 km.

Statistika uvádí pro okres Jičín následující údaje: kód okresu 3604, výměra 886 km2, 111 obcí, 294 částí obcí, 363 základních sídelních jednotek, 77 889 obyvatel (I. pol. 1997; 78 105 v r. 1996), průměrný věk 38,1 let. Míra nezaměstnanosti k 30/06/97 byla 3,15 %, k témuž datu bylo na okrese 20 813 telefonních stanic, 9 679 podnikatelů a 620 obchodních společností. Za první pololetí 1997 dosáhly tržby z obchodní činnosti 2 790 mil. Kč a stavební práce objemu 200 mil. Kč (obojí nejnižší ve VČ). Příjmy místních rozpočtů byly 762 mil. Kč v obcích a 386 mil. Kč u okresního úřadu (poslední a předposlední místo ve VČ). (Lexikon obcí ČR, 1992; Malý lexikon obcí ČR, 1996; Ročenka HN 1998). Jičín patří mezi okresy s nejvyšším počtem nově vzniklých obcí a dříve i s nejrozsáhlejší meliorací. Je zde 7 měst: Hořice, Jičín, Kopidlno, Lázně Bělohrad, Libáň, Nová Paka a Sobotka.

Na okrese se nachází několik krajinných typů. Většinu okresu vyplňuje Jičínská pahorkatina (nejvyšší bod Sokol, 562 m n. m., mimo území okresu). Jižní část okresu přechází v rovinu kolem Polabské nížiny, na severozápadě okresu se nacházejí pískovcová skalní města (Prachovské skály, část Českého ráje) a severovýchod okresu patří do hornatého Podkrkonoší. Do části okresu zasahuje část Chráněné krajinné oblasti Český ráj (nejstarší CHKO v ČR) a několik chráněných přírodních útvarů.

V okrese Jičín se nachází ložisko prvotřídního sklářského písku (Hrdoňovice – Střeleč), Městský pivovar Nová Paka (Bohém, Brouček, Kryštof, Kumburák, Valdštejn), výrobna pravých Hořických trubiček, závodní trať motokrosu ve Štikově, věznice Valdice, Češovské valy, slatinné lázně v L. Bělohradě, hrad Kost, v Sobotce se koná literární festival Šrámkova Sobotka a v Jičíně festival Jičín – Město pohádky, a samozřejmě zde najdete spoustu dalších zajímavostí, které se do tohoto krátkého výčtu nevejdou.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1393.

Přírodní památky - okolí

Bašnický les
Les Z obce Bašnice o rozloze cca 154 ha se rozkládá v Cidlinské tabuli. Vyhlášen r.1990. Hlavním motivem ochrany jsou fragmenty acidofilních doubrav a dubohabrových hájů s typickou hajní květenou.

Bělohradská bažantnice
Lázeňský park v Lázních Bělohrad o rozloze 53 ha leží na hranici Podkrkonošské a Bělohradské pahorkatiny. Smíšený les se slatinou a mokřadními loukami s přirozenými rostlinnými společenstvy.

Byšičky
Chráněné území leží 3 km v. Lázní Bělohrad na rozhraní Podkrkonošské a Bělohradské pahorkatiny. Předmětem ochrany je les Bulice s rybníkem Hluboký, mokřadní louky s rybníky Bahník a Zákopský a opuková stráň s teplomilnou vegetací u kostela sv.Petra a Pavla o celkové rozloze 100 ha.

Cidlinský hřeben
Kozlovský hřbet (606 m n. m.) a Cidlinská hůra (519 m n. m.) tvoří chráněné území ležící v Táborském hřbetu na hranicích s okresem Semily severně obce Pekloves. Předmětem ochrany je největší naleziště mravence lesního (Formica polyctena ) a fragmenty květnatých bučin, dubohabrových a dubolipových hájů. Rozloha je 135 ha.

Ćerná louka
Slatinné ložisko v aluviu Řečického potoka cca 1 km ZSZ Lázní Bělohrad o rozloze 8 ha leží na hranici Bělohradské a Podkrkonošské pahorkatiny. Bývalá státní přírodní rezervace vyhlášená v r. 1956 za účelem ochrany vzácného slatinného společenstva s výskytem rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia). Poklesem hladiny spodní vody a vývojem rostlinného společenstva vzácná květena vymizela. Byla zde obnovena těžba slatiny pro lázeňské účely.

Dubolka
Výrazný neovulkanický suk tvaru krátkého hřbítku z komínové brekcie s nepravidelnými tělesy žilného čediče se nachází cca 0,5 km jz. Ohařic. Tento významný bod Vyskeřské vrchoviny je 380 m vysoký. Chráněné území má rozlohu cca 2 ha a je rozbrázděno hlubokými lomy.

Farářova louka
Lesní louka nacházející se 2 km S Hořic v polesí Dachova včetně severního a východního svahu Smolníku. Chráněné území má rozlohu 3 ha a leží na Hořickém hřbetu. Předmětem ochrany je fragment mokřadní louky s výskytem vzácných rostlin a fragment smíšeného listnatého lesa s jedlí bělokorou.

Homolka
Stráň JZ expozice V od obce Vřesník leží na okraji Kalského údolí, které je součástí Podkrkonošské pahorkatiny. Přírodní památka o rozloze 2 ha je lokalitou ohrožených rostlin.

Hřídelecká hůrka
Vrch SV obce Hřídelec u Lázní Bělohrad je třetihorní sopkou zachovalého kuželovitého tvaru, zčásti narušen těžbou. Rozloha 2 ha. Těžbou a erozí zde vznikly skalní dutiny charakteru pseudokrasových jeskyní.

Chyjinská stráň
Listnatý háj mezi Chyjicemi a Kostelcem asi 5 km JZ od Jičína leží v Mrlinské tabuli. Jedná se o velmi bohatou lokalitu hájové flóry. Chráněné území má rozlohu 34 ha.

Jinolické rybníky
Mokřadní louky u rybníka Oborský a Vražda Z obce Jinolice o rozloze 17 ha jsou lokalitou chráněných a ohrožených druhů rostlin.

Kalské údolí
Typická podhorská krajina Podkrkonošské pahorkatiny se zaříznutým údolím horního toku Bystřice v horní části do podkrkonošských červených permských sedimentů, v dolní části do cenomanských pískovců. Chráněné území leží mezi obcemi Vidonice a Vidoní a má rozlohu 22 ha. Jedná se o nejbohatší lokalitu bledule jarní na území okresu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jicinsko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA