Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Butoves

Obec Butoves se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Obec Butoves leží asi 8 km jihovýchodním směrem od města Jičín. Rozkládá se v Jičínské pahorkatině v nadmořské výšce kolem 260 m n. m.

Historie
První písemná zmínka o obci je datována k roku 1392. Původní názvy obce byly Nová Lhota, poté Hrnčířská Lhota a posléze také Tuřská Lhota. Nynější ves vznikla v roce 1773 po parcelaci bývalého jezuitského dvora, který stál na místě zaniklé vsi Tuřská Lhota.

Památky okolí

Zámek v Milíčevsi - Slatiny
Zámek byl postaven jičínskými jezuity v letech 1677 – 1678 na místě bývalé tvrze. Původně se jednalo o jednopatrovou stavbu. V roce 1841 byl zámek zvýšen o další patro a přestavěn v empírovém stylu podle návrhu J. Kocha.

V současné době na zámku sídlí domov důchodců a není volně přístupný.

Leží asi 9 km jižně od města Jičín. Obec má autobusové spojení. Nejbližší vlaková stanice Vitiněves.

Přírodní památky  - okolí

BAŠNICKÝ LES
Les Z obce Bašnice o rozloze asi 154 ha se rozkládá v Cidlinské tabuli. Vyhlášen r.1990. Hlavním motivem ochrany jsou fragmenty acidofilních doubrav a dubohabrových hájů s typickou hajní květenou.

BĚLOHRADSKÁ BAŽANTNICE
Lázeňský park v Lázních Bělohrad o rozloze 53 ha leží na hranici Podkrkonošské a Bělohradské pahorkatiny. Smíšený les se slatinou a mokřadními loukami s přirozenými rostlinnými společenstvy.

BYŠIČKY
Chráněné území leží 3 km v. Lázní Bělohrad na rozhraní Podkrkonošské a Bělohradské pahorkatiny. Předmětem ochrany je les Bulice s rybníkem Hluboký, mokřadní louky s rybníky Bahník a Zákopský a opuková stráň s teplomilnou vegetací u kostela sv.Petra a Pavla o celkové rozloze 100 ha.

CIDLINSKÝ HŘEBEN
Kozlovský hřbet (606 m n. m.) a Cidlinská hůra (519 m n. m.) tvoří chráněné území ležící v Táborském hřbetu na hranicích s okresem Semily severně obce Pekloves. Předmětem ochrany je největší naleziště mravence lesního (Formica polyctena ) a fragmenty květnatých bučin, dubohabrových a dubolipových hájů. Rozloha je 135 ha.

ČERNÁ LOUKA
Slatinné ložisko v aluviu Řečického potoka cca 1 km ZSZ Lázní Bělohrad o rozloze 8 ha leží na hranici Bělohradské a Podkrkonošské pahorkatiny. Bývalá státní přírodní rezervace vyhlášená v r. 1956 za účelem ochrany vzácného slatinného společenstva s výskytem rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia). Poklesem hladiny spodní vody a vývojem rostlinného společenstva vzácná květena vymizela. Byla zde obnovena těžba slatiny pro lázeňské účely.

DUBOLKA
Výrazný neovulkanický suk tvaru krátkého hřbítku z komínové brekcie s nepravidelnými tělesy žilného čediče se nachází cca 0,5 km jz. Ohařic. Tento významný bod Vyskeřské vrchoviny je 380 m vysoký. Chráněné území má rozlohu cca 2 ha a je rozbrázděno hlubokými lomy.

FARÁŘOVA LOUKA
Lesní louka nacházející se 2 km S Hořic v polesí Dachova včetně severního a východního svahu Smolníku. Chráněné území má rozlohu 3 ha a leží na Hořickém hřbetu. Předmětem ochrany je fragment mokřadní louky s výskytem vzácných rostlin a fragment smíšeného listnatého lesa s jedlí bělokorou.

HOMOLKA
Stráň JZ expozice V od obce Vřesník leží na okraji Kalského údolí, které je součástí Podkrkonošské pahorkatiny. Přírodní památka o rozloze 2 ha je lokalitou ohrožených rostlin.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA