Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jeřice

Jeřice leží v údolí řeky Bystřice cca 5 km východně od Hořic v Podkrkonoší. Nadmořská výška je 279 metrů nad mořem. V této sídelní části obce je 120 objektů obydlených domů, 2 rekreační chaty a 6 zahradních domků.

Technická vybavenost, veřejný vodovod, kanalizace bez napojení na ČOV, plynofikace a digitální telefonní ústředna. Na konci roku 2005 byla zahájena výstavba "splaškové kanaliuzace  a ČOV  v části obce v Jeřicích". Předpoklad dokončení je na konci roku 2007.

Při dolním toku Bystřice se nachází zámek č. p. 1 se zámeckým parkem a přilehlou zemědělskou farmou. V obci je mateřská škola, základní škola, kostel. sv. Máří Magdaleny, místní hřbitov, pošta, poštovní spořitelna a železniční a autobusové zastávky.

Tato část je přirozeným středem sousedních obcí, s nimiž je propojena šesti okresními silnicemi III. třídy.

DOLNÍ ČERNŮTKY leží 2 km jihovýchodně od Jeřic po pravém břehu řeky Bystřice. Nadmořská výška je 276 m n. m. V této druhé části obce je 41 obydlených objektů. Železniční zastávka ČD je Třebovětice ve vzdálenosti 1 km.

Technická vybavenost, kanalizace bez napojení na ČOV ,  plynofikace a vodovod vlastníků pro  13 nemovitostí. Ostatní nemovitosti mají vlastní studny.

Od historie po současnost
V rámci historie se Jeřice poprvé připomínají v roce 1379 za vlády Václava IV. V této době patřila jeřická tvrz Mrzákovi a Zdeňkovi z Jeřic. V roce 1384 byl jeřický kostel opatřen plebánem (farářem). Osada samotná musela být daleko starší. Nasvědčují tomu četné nálezy a vykopávky kamenných nástrojů, nádob a předmětů z mladší doby kamenné, doby bronzové a hradištní v širokém okolí, především pak na bývalém pohanském pohřebišti Duchoňovství. Po staré původní tvrzi dnes není ani památky. Stávala asi na místě dnešního zámku v Jeřicích. Jeřický zámek byl vystavěn ve 13. století. Dnešní podobu má z roku 1886.

V roce 1873 zakoupil jeřický velkostatek spolu se zámkem baron Karel Gargen. Za něho v roce 1886 zámek vyhořel. Ještě téhož roku byl opraven. V roce 1887 se stal novým majitelem velkostatku a zámku továrník Josef Haney z Rokytnice. Ten jej prodal v roce 1924 Josefu Voženílkovi z Předměřic. V současné době je majitelem zámku se zámeckým parkem a přilehlou zemědělskou farmou Jaroslav Horák z Černilova, vnuk Josefa Voženílka.

Dějiny Dolních Černůtek jsou známy již ze 12. a 13. století. Zaniklá tvrz se nacházela na pozemcích, kde jsou nyní objekty s čísly popisnými 19, 20 a 21. Podle prvních záznamů od roku 1106 až do roku 1242 vládli v Dolních Černůtkách vladykové a rytíři Herynkové ze Sloupna. V průběhu dalších století se v Dolních Černůtkách vystřídala celá řada majitelů. Do roku 1848 náležela obec Dolní Černůtky k panství cerekvicko-třebovětickému.

Od roku 1975 se Dolní Černůtky staly součástí správního obvodu Jeřic.

Osobnosti

Antonín Bělohoubek
Narodil se 28. 4. 1845 ve velkých Jeřicích. Český chemik, profesor českých vysokých škol technických v Praze. V roce 1894/95 byl zvolen rektorem Vysoké školy technické. V roce 1880 se přičinil o založení výzkumného ústavu pro lihovarnictví.

Vydal spisy: Pivovarnictví – několik slov o stavbě a zřizování pivovarů, Úvahy o droždí pivovarském, O stanovení hodnoty ječmene, Rukověť technické mikroskopie, O mikroskopickém a mikrotechnickém zkoumání Rukopisu královedvorského a jiné.

Dr. August Josef Bělohoubek
Narodil se 2. 5. 1847 ve Velkých Jeřicích, bratr Antonína. Doktor chemie, profesor při české universitě, kde přednášel farmaceutickou chemii, analýzu a soudní chemii. Byl znalcem chemie při c. k. zemském trestním soudě v Praze. Často navštěvoval vyšší ústavy v Rakousku, Uhersku, Německu a Francii.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.podchlumi.cz/jerice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA