Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostroměř

Obec 6 km západně od Hořic. Leží pod úbočím Chlumů, podél toku říčky Javorky. První písemná zmínka o obci je z roku 1143. Osídlení území Ostroměře dokládají archeologické nálezy již z doby kamenné a bronzové. V rozsáhlém slovanském hradišti byla nalezena legendární černá perla a „poklad“ stříbrných mincí z 10. století. Mezi další památky patří tvrz ze 16. století, kaple Nejsvětější Trojice, barokní sochy, pomník T. G. M. a E.Štorcha, technickou památkou je drážním vodárna.

Rodákům - spisovateli E. Štorchovi a film. režisérovi K. Zemanovi je věnováno místní muzeum.

Obec je spojena s těžbou a dodnes zpracováním pískovce.

Ostroměř je významnou železniční křižovatkou.

V obci je škola, hřiště, sokolovna se společenským sálem, několik restaurací i s možností ubytování a sportovní střelnice.

Známý je květnový turistický pochod „Krajem Eduarda Štorcha“.

Součástí Ostroměře jsou obce Domoslavice, Sylvárův Újezd a Nové Smrkovice, které jsou venkovskou památkovou zónou. U Domoslavic je vnitrostátní letiště, které nabízí vyhlídkové lety i možnost ubytování.

Výklad názvu Ostroměř

Ostroměř (dříve Ostromiř) odvozuje podle pověsti svůj název od zemanského rodu Ostromiřských z Rokytníka.

Erbem tohoto rodu byla stříbrná pravice se sekerou v červeném poli. Podle pověsti jej získal roku 1158 hrdina Bohdal při tažení českého krále Vladislava do Itálie. Dobytí Milána bylo umožněno jeho hrdinským činem, kdy jedinou ranou prosekl bránu a české vojsko proniklo do města. Za odměnu dostal od krále štít se sekerou a příjmení Ostromiřský.

Pravděpodobnější výklad jména Ostroměř se nabízí ve vlastním jménu Ostromír.

Mikroregion Podchlumí
Mikroregion Podchlumí vystihuje již svým názvem polohu, kde se nachází. Rozprostírá se mezi Jičínem a Hořicemi, v jihovýchodní části jičínského okresu pod Mlázovickým chlumem, který nepatrně vystupuje nad převážně rovinatou částí většiny jeho území a vytváří mu malebnou lesnatou oponu. Rovinatá část patří mezi oblasti Královéhradeckého kraje s nejkvalitnější, a tedy i nejúrodnější zemědělskou půdou, a proto je zde vysoce rozvinutá zemědělská výroba, včetně pěstování ovoce a zeleniny. Mnohé z místních odrůd jsou známé daleko za hranicemi mikroregionu, okresu i kraje.

Zdejší kraj je proslulý těžbou pískovce a jeho zpracováním i opracováním, takže na území mikroregionu nalezneme větší množství drobných kamenných památek, které tvoří významné prvky krajiny, a které teprve čekají na objevení budoucími návštěvníky a turisty.

Mikroregion má výhodnou polohu. Leží po obou stranách jedné z hlavních dopravních tepen kraje a nachází se nejen v blízkosti krajského města Hradce Králové a ZOO Dvůr Králové, ale též významných turistických destinací České republiky Českého ráje a Krkonoš. Jeho území patří do turistického regionu Východní Čechy a v rámci turistické oblasti Podzvičinsko jsou na jeho území vybudovány značené cyklotrasy. Návštěvníci mikroregionu mohou využít i nabídek sportovního letiště, či autokempu v Milovicích, který patří mezi nejvyhledávanější i z nadregionálního pohledu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.podchlumi.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA