Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podůlší

Obec Podůlší se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Obec Podůlší leží asi 4 km severně od Jičína. Rozkládá se na východní straně kopce Brada, v nadmořské výšce kolem 345 m n. m. Obec je silnicí Jičín – Turnov rozdělena na části Dolení a Hoření Podůlší.

První písemná zmínka o obci se datuje ke dni 3. září 1399. V té době prodal Dětřich z Podůlší dvůr se vsí Podůlší Kunešovi ze Sukorad. Kolem roku 1500 získal bradské panství Mikuláš Trčka z Lípy a Vlašimi, který jej připojil k panství Veliš. Roku 1606 prodali jeho následovníci velišské panství Jindřichu Matyáši Thurnovi, ovšem Jičín a několik okolních vesnic včetně Podůlší připojili k panství Kumburk. Původní zástavba byla pouze v dolní části obci. Horní část vznikala až v letech 1756 – 1788. Nová silnice z Jičína do Turnova byla postavena v letech 1832-1838.

Dne 1. července 1960 byly k Podůlší připojeny obce Brada-Rybníček, Dílce, Jinolice a Kbelnice. Toto seskupení vydrželo až do 24. listopadu 1990, kdy se obce opět osamostatnily.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1399.

ZŘÍCENINA HRADU BRADA
Nejstarší zprávy o hradu Bradě jsou ze 13. století. Počátkem 14. století byla Brada připojena ke královskému hradu Veliši a za Jana Lucemburského získali v r. 1327 toto panství Vartemberkové. K Veliši patřila Brada až do konce 30. let 15. století. Od konce 15. století hrad Brada pustl a postupně se změnil ve zříceninu.

KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE V OSADĚ BRADA
Jednolodní kostel byl postaven někdy před rokem 1371 v raně gotickém slohu. Kostel je obdélníkového půdorysu s polygonálním presbytářem a čtvercovou předsíní, přistavenou během stavebních úprav v roce 1622. Další opravy a úpravy probíhaly v roce 1814. Presbytář se sedmidílnou klenbou je vymalován bohatým dekorem s erby a s postavami sv. Petra a Pavla. Původní malby z počátku 16. století byly necitlivě upraveny malířem Karasem v roce 1893. Hlavní oltář pochází z 18. století, další zařízení kostela je novogotické z konce 19. století od jičínského řezbáře J. Stoklasy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.infocesko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA