Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Staré Hrady

Obec Staré Hrady se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Ve vzdálenosti 12 km severovýchodně leží město Jičín, 21 km západně statutární město Mladá Boleslav, 22 km severně město Turnov a 22 km severozápadně město Mnichovo Hradiště.

Obec Staré Hrady leží při severním okraji města Libáň, asi 11 km jihozápadně od Jičína. Rozkládá se v údolí potoka Bystřice na Mrlinské tabuli. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1340. Původní název vsi zněl Stará, později Starý Hrad. V 1. polovině 14. století zde byla tvrz Stará patřící Arnoštu ze Staré, otci biskupa Arnošta z Pardubic, kterou dokončil Smil Flaška z Pardubic. V 16. století byla tato tvrz přestavena na renesenční zámek.

Z historických památek se v obci zachoval komplex gotické tvrze Smila Flašky z Pardubic, již zmíněný zámek a kostel sv. Jana Křtitele na předzámčí s nejstarším zvonem z roku 1481. V rekonstruovaných prostorách zámku dnes sídlí Literární archiv Památníku národního písemnictví, regionální muzeum a městský úřad.

Historie
Staré Hrady (okres Jičín) jsou zmiňovány již roku 1340. Jednalo se asi nejprve o tvrz, přestavěnou během následujících desetiletí na hrad s dvoupatrovým gotickým palácem a samostatně stojícím hradním kostelem. V letech 1571 - 1573 slezský šlechtic Jiří Pruskovský přestavěl objekt na renesanční zámek, který pokryla sgrafitová výzdoba. Zámek tehdy získal honosnou výzdobu, jak o tom svědčí dochované renesanční portály, krby a zbytky nástěnných maleb. Bohužel, v dalších staletích byl objekt využíván převážně k hospodářským účelům (fungoval zde například pivovar) a po architektonické stránce velmi utrpěl. Až v 60. letech 20. století byl zámek z iniciativy místních občanů rekonstruován a tím vlastně zachráněn pro budoucnost.    Dnes objekt slouží Památníku národního písemnictví v Praze pro uložení archivních fondů. V zámeckých prostorách se konají každoročně výstavní akce a kulturní pořady.

Pamětihodnosti
•    Sloup se sochou Panny Marie na návsi
•    Barokní zámek slouží jako depozitář a výstavní síň Památníku nároního písemnictví

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.infocesko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA