Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Úhlejov

Obec Úhlejov se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Okres Jičín se rozkládá v severozápadní části bývalého Východočeského kraje. Sousedními okresy jsou Semily, Trutnov a Hradec Králové, ze Středočeského kraje Nymburk a Mladá Boleslav. Do Prahy je to z Jičína necelých 100 km, do Hradce Králové 50 km.

Příroda
V okrese Jičín se nachází několik velmi cenných území, jak přírodně, tak i krajinářsky. Severozápadní část okresu se začleňuje do CHKO Český ráj a má vysokou krajinářskou hodnotu, vyhledávanou turisty.

Neméně cenné území je i na severovýchodě spravovaného území na sever od Hořic, kolem Nové a Staré Paky. V zájmu ochrany přírody jsou i velmi pěkná údolí podél přírodních toků Javorky, Bystřice aj.

V regionu jsou vyhlášena zvláště chráněná území, kdy 5 přírodních rezervací bylo vyhlášeno již v roce 1954 a 1956. Jedná se o staré bažantnice - Úlibickou, Kovačskou, Miletínskou, o skalní město - Prachovské skály a starý lesní komplex - Kamenou Hůru. Další zajímavé lokality rybníků s přilehlými loukami, geologické zajímavosti, kvalitní lesní porosty, údolí přírodních toků apod. jsou chráněny statutem přírodní památky.

Na Novopacku je rozsáhlý lesní komplex přírodního parku Sýkornice, vyhlášený v osmdesátých letech jako území s vysokou biologickou, krajinnou a estetickou hodnotou.

Na okrese Jičín probíhá sledování nejvíce ohrožených druhů rostlin se snahou o jejich záchranu. Z hlediska cestovního ruchu jsou však největšími přírodními atraktivitami Prachovské skály, Jinolické rybníky, lipová alej spojující Jičín s oborou Libosad a další.

Části obce:
•    Úhlejov
•    Chroustov

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1267.

O okrese Jičín
Pozvání do okresu Jičín,  nelze oddělit od pozvání do Českého ráje.  Bránu do “ráje” tvoří Prachovské skály, které jsou vzdáleny jen několik málo kilometrů od srdce okresu - okresního města Jičína. Jičín má díky svému půvabnému okolí, tradici a také zásluhou spisovatele Václava Čtvrtka, svůj osobitý pohádkový charakter. Proto také v tomto bývalém hlavním městě vévodství Albrechta z Valdštejna se každoročně v polovině září koná pohádkový festival “Jičín - město pohádky”. Ale není to pouze Český ráj a “pohádkový Jičín”, co může okres svým návštěvníkům nabídnout. Už při pohledu do mapy nás zaujme geografický charakter území, kde přechází rovinatá nížina středního Polabí až k bezprostřednímu podhůří Krkonoš.

Centrem jižní zemědělské části okresu jsou městečka Libáň a Kopidlno - v bezprostřední blízkosti Libáně můžeme navštívit renesanční zámek Staré Hrady, v Kopidlně se vám pak naskytne příležitost obdivovat nádherný park se vzácnými dřevinami v okolí zdejšího zámku.

Na západ od Jičína očekává návštěvníky malebné městečko Sobotka se svojí dominantou - loveckým zámkem Humprechtem. Krása tohoto místa je znásobena známým středověkým hradem Kost a obcí Vesec, která je názornou připomínkou původní lidové architektury. Sobotka je známá každoročním konáním festivalu poezie, písně a mluveného slova “Šrámkova Sobotka”. Tento festival, nesoucí jméno známého českého básníka a dramatika Fráni Šrámka, se koná vždy počátkem července.

Centrum jihovýchodní části okresu představuje “město kamenné krásy” - Hořice v Podkrkonoší. Město Hořice bývá totiž nejčastěji spojováno se ztvárněním kamene - hořického pískovce. Tradičně se zde v letních měsících konají sochařská sympozia a ve městě najdeme i mnoho sochařských památek.

Svým charakterem obzvláště osobité je nejsevernější město okresu, “město krásných bláznů” - Nová Paka. Proč toto přízvisko? Odpověď najdeme přímo ve městě, v místním pivovaru, kde se již desítky let vaří Novopacké pivo, ke kterému, podobně jako ke svému městu, mají zdejší lidé osobní vztah. Pivovar má vlastní rybník, ve kterém žije vodník - a to je důvod pro pořádání “Novopackých vodnických slavností”, které se ve městě konají pravidelně počátkem září. Okolí města je rovněž proslulým nalezištěm polodrahokamů, nejkrásnější exponáty jsou vystaveny po celý rok v městské klenotnici. Právě zde je možno si prohlédnout i expozici z historie spiritistického hnutí na Novopacku. Město má i svoji dominantu, kterou představuje barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie z počátku 18. století.

Z dalších zajímavých míst v okolí je třeba se zmínit o hradu Pecce, kde se jednou za dva roky na počest zdejšího pána Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, popraveného po bitvě na Bílé hoře roku 1621, pořádají “Harantovy slavnosti”. Hrad Pecka se tyčí nad stejnojmenným městečkem.

Okres Jičín má i svá lázeňská střediska, a to v Lázních Bělohradě a Železnici, které jsou známy i za hranicemi naší republiky. Léčí se zde převážně nemoci pohybového ústrojí.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA