Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chvalkovice

Obec Chvalkovice leží v severní části Hořicko - Jaroměřské pahorkatiny na hlavní silnici spojující Českou Skalici a Dvůr Králové nad Labem. Sestává ze sedmi částí. Chvalkovice, Miskolezy, Velká a Malá Bukovina, Střeziměřice, Kopaniny a Výhled. Její okolí nabízí spoustu zajímavých návštěvních cílů.

Historie
O počátcích historie obce neexistují žádné věrohodné doklady a historici jsou odkázáni jen na dohady a nepřímá svědectví. Nicméně první písemnou zmínku o Chvalkovicích lze nalézt v dokumentech pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, který v roce 1350 zaznamenal zdejší venkovskou farnost.

Další zmínkou je zápis v knize informací z roku 1359, což je kniha listin potvrzujících navrženého kandidáta do církevního úřadu, o ustavení chvalkovického kněze Jana farářem v Hořičkách. Většinu dochovaných písemností z této doby je možné vyhledat především v záznamech církevních, protože obec jako statek rytířský byla vedena v takzvaných Zemských knihách.

Prvním historicky doloženým majitelem Chvalkovic je Petr z Chvalkovic z roku 1370. Po něm vlastnila obec Stříza z Chvalkovic, vdova po Bavorovi z téže vesnice. Ta se však později odstěhovala do Hradce Králové a jejím nástupcem se stal Jan Šváb. Poté se již střídala ve správě obce celá řada nových pánů doprovázena různými historickými událostmi. Nová epocha, spojená s prvním sčítáním lidu, začala za správy chvalkovického majetku Rudolfem Dobřenským z Dobřenic v polovině 17. století. Například o Chvalkovicích roku 1654 se můžeme dočíst, že zde bylo pět sedláků, třiadvacet chalupníků, a kromě toho ještě osmnáct chalup. Z této doby pochází také pověst o vzniku chvalkovického čápa ve znaku Chvalkovic.

Památky

Tvrz
Nejstarší tvrz postavená na skalnaté ostrožně nad ohybem Černého potoka měla vejčitý od východu seříznutý tvar s podélnou osou orientovanou ve směru severovýchod - jihozápad. Tvrz ve Chvalkovicích byla postavena asi v 1. polovině 14. století, prvním známým držitelem je až roku 1370 Petr z Chvalkovic. Po další dvě století patřila tvrz od roku 1548 zmiňovaná jako zámek místnímu rodu Chvalkovských z Hustířan, až ji roku 1600 koupil Petr Dobřenský z Dobřenic. I jeho rod Chvalkovice držel po dvě století a prodal je až roku 1792.

Výlety do okolí

Zámek Ratibořice
Zámek je známý především díky spisovatelce Boženy Němcové a jejího díla Babička. Nedaleko zámku se nachází areál Babiččina údolí se Starým bělidlem a Rudrovým mlýnem.

Babičino údolí
Babičino údolí je spjato se spisovatelkou Boženou Němcovou. V údolí vede naučná stezka.

Vodní nádrž Rozkoš
Vodní nádrž Rozkoš je největší vodní plochou v Královéhradeckém kraji, má rozlohu asi  800 hektarů. Je to vyhledávané místo pro rekreaci, ale i pro poznání.

Zřícenina Vízmburk
Zřícenina středověkého hradu, která se tyčí  na levém břehu Úpy. Hrad patřil ke starším opevněným sídlům v Čechách.

Čerpáno z oficiálních stránek www.chvalkovice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA