Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Borovnice

Obec se nachází zhruba 3 kilometry od hlavní silniční tepny spojující Novou Paku a Trutnov. První písemná zmínka o ní pochází ze 13. století. Z minulosti se dochovala část obecní kroniky. Tu v současné době zpracovává místní kronikář Zdeněk Kraus. Obec má vlastní fotbalový klub FK Borovnice a také hasičský sbor. Dominantou obce je větrný mlýn, který byl postaven v roce 1846.

Informace z kroniky obce
V únoru 1948 došlo ke změně místního národního výboru. Zástupci strany lidové odmítli přihlásit se k nové obrozené národní frontě. V důsledku toho byli z místního národního výboru vyloučeni. Většina obyvatelstva obce postavila se za vládu Klementa Gottwalda a tím za novou obrozenou národní frontu. Jako všude po celé zemi, zřízen i v Borovnici místní akční výbor národní fronty. Na popud jednotného svazu českých zemědělců okresního vedení v Nové Pace, konal se v roce 1949 zájezd autobusem do Tuposedel a Mělnického Vtelna.

Zájezdu se zúčastnili i rolnici ze zdejší obce. V Tuposedlech bylo družstvo vyššího typu, Pozemky měli sceleni, meze rozorané a byli v plném tempu budování. Měli vystavený společný kravín, drůbežárnu, vepřinec, prádelnu. Kdo na tuto jejich společnou práci hleděl očima, které chtěly vidět, musel oceniti tuto jejich velikou snahu a také poznal, že společnou prací se dá mnoho vykonati a že společné hospodaření má dobré vyhlídky.

Neobyčejně krutá byla zima na počátku roku 1929. Sněhu bylo tehdy mnoho a stále již od listopadu, jako dnes. Počátek měsíce února byl však abnormálně teplý, prý dokonce přilétali špačci. Po 10. únoru však přišly mrazy, v naši obci okolo -20 stupňů Celsia. V některých místech našeho okolí však teplota klesala až pod třicet stupňů mrazu a stromy, zvláště peckoviny - švestky, ringle a pod., které v teplých dnech plnily již kmeny mízou, praskaly po celé své délce a sady v těchto mrazech vydávaly zvuky jako při střelbě.

Pokud jde o mrazivá překvapení, tak k jednomu takovému došlo 22. až 25. listopadu 1975, kdy teplota klesala až k minus 20 stupňům a okolo Labe až na minus 24 stupňů. Za mimořádnou událost lze považovat však vstup do roku 1979. Na Silvestra 1978 silně pršelo při teplotě nad nulou.

V noci na 1. ledna se prudce ochladilo na - 21 stupňů Celsia. Na kost zmrzly rozbahněné koleje cest, voda na cestách i řekách se pokryla silným ledem a v ledu bylo uvězněno vše, co ještě večer stálo ve vodě a v blátě. V silných vrstvách ledu stála auta na parkovištích, ale i technika na staveništích a v povrchových dolech.

Znehybněly velkostroje na těžbu uhlí a pásové dopravníky. V řekách byly uvězněny lodě říční dopravy a ze silnic se stala kluziště. Byla narušena doprava uhlí do elektráren a tím výroba elektrické energie. V továrnách nesměly být spouštěny stroje s vyšší spotřebou elektřiny. V Krkonoších byly uvězněny stovky rekreantů nejen pro v kalužích zamrzlá auta, ale auta se nedala otevřít pro přimrzlé dveře na promočených těsněních. Mrazy okolo -20 stupňů trvaly pět dní.

Turistická zajímavost
Na své si v ovci přijdou milovníci zimních sportů. Pokud tedy jste příznivci běžeckého lyžování, můžete si vychutnat jízdu v krásné zimní krajině na perfektně udržovaných stopách. Současné mrazivé počasí jen přispívá na kvalitě lyžařských stop. Celkem je udržováno zhruba 10 km trasy od Hospody Na Konci v Borovnici až na konec Borovničky. Trasy jsou nově vyjety i od "Menšiny"až do Horní Brusnice. Tato strana poskytuje pro lyžaře nádherný pohled na panorama Krkonoš.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.borovnice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA