Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čermná

Obec se nachází asi 3 kilometry severovýchodně od města Hostinné. Sníženou hustotou dopravy je vyhledávaným místem cyklistů. Do okresního města Trutnov je to z Čermné vzdušnou čárou necelých 10 kilometrů.

Historie
Obec vznikla pravděpodobně ve 13. století ještě před začátkem německé kolonizace. Jméno Čermná je slovanského původu a vzniklo ze jména místního potoka, jenž byl příchozími osadníky nazván podle barvy dna „ Červená voda “. Nynější rozestavění domů je charakteristické pro německý typ osídlení, proto se uvažuje o zániku slovanské vsi v průběhu německé kolonizace pohraničních oblastí českého království ve 13. století. Původní slovanské obyvatelstvo se buď odstěhovalo, nebo splynulo s německou většinou.

První písemná zmínka se datuje k roku 1362, kdy zde hospodařil první známý držitel obce Tyček z Ivanovic. Samostatná ves byla manským statečkem náležícím k trutnovskému kraji.

Husitské války na počátku 15. století se Čermné nedotkly přímo, znamenaly však posílení českého živlu ve zdejším okresu.

V první polovině 15. století vlastnili Čermnou členové starobylého vladyckého roku Zilvárů. Pravděpodobně některý z nich vybudoval v blízkosti kostela v horní části obce, v místě dnešního č. p.1, menší tvrz. Zde pak sídlili všichni členové měšťanské rodiny Cikánů z Hostinného, kteří získali většinu obce ve 2. polovině 15. století a drželi ji do roku 1699. Tvrz i ves toho roku prodali Oktaviánu Vladislavovi z Valdštejna.

Noví majitelé, kterými byla po roce 1785 rodina Bolzů, tvrz v Čermné již nepotřebovali, takže postupně chátrala, až v 19. století zanikla. Bolzové vlastnili ves až do roku 1848. Do té doby byla Čermná rozdělena na Horní a Dolní Čermnou, jak také dokazuje obraz starého obecního razítka. Rostlina nakreslená uprostřed znaku, poukazuje na to, že v Čermné bylo chováno hodně dobytka. Hranice Horní Čermné byla u dnešního č. p.78 a 79.

V roce 1791 měla Čermná 106 domů. Roku 1805 bylo provedeno nové číslování domů, tehdy měla obec 143 obytných domů. Podle sčítání lidu v roce 1910 měla Čermná 1119 obyvatel vesměs německé národnosti a všichni byli římskokatolického vyznání.

Památka
Kostelík sv. Václava v Čermné byl vystavěn roku 1384. Na začátku 16. století se v okolí Hostinného rozšířilo luteránské náboženství a také kostel v Čermné obhospodařovala v letech 1542 – 1623 evangelická církev. Majitel panství Hostinné Jiřík z Valdštejna, sám luterán, vypudil z Hostinného katolické faráře a nahradil je luteránskými. Podle ústního podání starousedlíků se zdejší kostel dříve nazýval modlitebnou. Po bitvě na Bílé Hoře a následném období rekatolizace se kostel zase stal římskokatolickým.

Původní starý kostelík i se zvonicí přetrval 529 let. Byl vystavěn z hrubých polních kamenů spojovaných maltou z hlíny. Střecha byla příkrá, šindelová s malou zvoničkou, ve které byl jediný menší zvon umíráček. Na polední zdi kostela byly sluneční hodiny. Ostatní tři zvony byly zavěšeny v prkenné, šindelem kryté a zvukovými otvory opatřené zvonici, která stála asi 10m od kostelního vchodu. Hřbitov okolo kostela byl obehnán zdí z hrubých kamenů.

V roce 1861 byl již kostelík ve špatném stavu, také zeď okolo hřbitova byla větším dílem zničena. V roce 1863 se sice uskutečnila oprava kostela a hřbitovní zdi byly opraveny, ale v roce 1910 kostelík dosloužil a byl prohlášen za nevyhovující stavebním a bezpečnostním předpisům. Bohoslužby se proto konaly na faře. Fara byla vystavěna roku 1860 stavitelem Fr. Siedlerem z Javorníka. Do roku 1860 patřila Čermná pod hostinskou farnost. Křtiny a svatby se konaly v Hostinném, pohřby na místním hřbitově.

Roku 1913 byl kostelík, pamatující věky, rozbořen a stavební místo urovnáno. Nový kostel byl dostavěn v roce 1915, stavba byla zadána civilnímu geometru Ottu Friedlerovi z Hostinného. Staré kostelní zvony byly v roce 1915 zrekvírovány k válečným účelům a roztaveny na dělovinu. Hodiny na věži byly instalovány koncem ledna roku 1916 hodinářem Bokem z Hostinného za 1673 korun.

Památku na jedny z majitelů obce, Cikány, lze nalézt uvnitř dnešního kostela v podobě náhrobku se dvěma figurkami a znakem rodu Cikánů z Čermné.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-cermna.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA