Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rtyně v Podkrkonoší

Historie
První písemná zpráva o Rtyni se datuje rokem 1367. V té době již patřila k největším obcím v okolí. Nynější název obce je Rtyně. V okolí však říkají nejčastěji Rtina. Ve starých dobách říkalo se Hertyně. V listu, vydaném Jiřím z Poděbrad rychtáři Vaninovi dne 11. 11. 1456, píše se ze vsi Hrtiny. V "Babičce" píše Božena Němcová "v Hertinském lese".

Vyložit původ jména Rtyně je opravdu těžké. Profesor Dr. J. V. Šimák myslí, že ves je pojmenovaná podle potoku, u něhož byla založena. Praví: "Tento výklad je dohad, poněvadž všechny tři Rtyně v Čechách /u Jaroměře, u Biliny pod Rudohořím/ leží v kraji pozdě kolonisovaném, kde názvy vod lze míti za starší než názvy osad." Dopis ze dne 7. 4. 1932.

Dále píše 15. 4. 1932, že po dotaze u Dr. Smetánky, profesora ČS university, známého filologa, co znamená slovo "Rtyně", může odpovědět, že základem jména toho je kmen, jenž je ve slově "ret" - "rtu". Možno utvořiti i ženské jméno "Rta". Z té je jméno přivlastňovací - Rtin. Také se může dáti ke kmeni přípona -yně /bóh - bohyně/, tedy i Rtyně.

Jméno Hertyně poukazovalo by také na německý původ. Jistě mezi prvními osadníky zdejší obce byli Němci, možná i sám podnikatel /parcelář/ mohl býti Němcem a jméno mohlo vzniknouti ze jména Herte - Herta.

Výnosem ministerstva vnitra roku 1931 byla obec nazvána Rtyně v Podkrkonoší. Statut města získala v roce 1978. V roce 1996 jí byl udělen městský znak a prapor.

Nález černého uhlí na Jestřebích horách koncem 16. století výrazně ovlivnil život a způsob obživy obyvatel. Zemědělský charakter obce však i nadále trval. O tom, že sedláci měli ve Rtyni a okolí významné postavení svědčí skutečnost, že zde bylo centrum selského povstání v roce 1775. V jeho čele stál rtyňský rychtář Antonín Nývlt - Rychetský. Hornictví i selské povstání dnes připomínají stálé expozice v městském muzeu.

Městské muzeum Rtyně v Podkrkonoší
Rtyňská muzejní tradice se zrodila r. 1936 ustavením padesátičlenného muzejního spolku, v jehož čele stál učitel místní školy Antonín Vorlický. Do jedné třídy tehdejší obecné školy začal spolek shromažďovat historické předměty a tím dal základ rtyň-skému muzeu. Dnes je městské muzeum umístěno v bývalém Památníku 1775, který byl roku 1975 přestavěn z rychetské konírny k 200. výročí selských bouří.

Místní příroda
Tam, kde jsou lada k jihu obrácena, v krátkém čase po zimě se rozvíjejí pestré korunky květní, tam, kde se opírá severák a kde šikmé ještě paprsky skrovně dopadají, hlásí se probuzený život mnohem pomaleji. Zato květy bývají větší, jaksi slavnější a život jejich delší. V zdejším kraji pozdě jaro se probouzívá a skrovnějším počtem rostlin se ohlašuje, protože do luk a strání má studený vítr volný přístup. Nedostatek listnatých lesů nese s sebou i nedostatek hájové květeny. V zdejším kraji jsou v tom směru význačné: Kubova stráň u Idaštoly a Vítova stráň v horní Rtyni.

Když roztaje sníh, některá místa zazáří spoustou květů. Tak rozvíjejí bledule na Mackově louce u Strážkovic, na Hejnově u pražírny, na Bernardově a Vítově louce. Za krásnou podívanou putují lidé na Paseky - "Brendy"-, ke Stárkovu, na Fraňk u Odolova i k Jívce. Tak jako bledule poskytují o něco později skvělý pohled podléšky, jichž množství kvete v Kubově stráni, v Záduší v Zálesí a na Pavlově stráni. Mezi šedou ještě travou bělají se z jara místa plná sasanek. Bývá jich na lukách, na mezích a hlavně v hájích mnoho.

Zato některé druhy rostlin najdeme jako vzácnost. Tak sedmikvítek obecný, hruštička okrouhlolistá a vstavač bezový rostou na Faifrově haldě na Zadech. Hořec brvitý a zvonek hadincový vybraly si vápenitou půdu na mezích a lukách v Záduší. Některé rostliny se vyskytují v místech vzdálenějších. Žluťocha orlíčkolistá a konvalinky rostou u Visenburku a u havlovické pily, všivec bahenní v Pavlově pasece, jalovec na Švédském vrchu. Violka vonná, jinde tak hojná, v celém našem kraji nikde divoce neroste.

Čerpáno z oficiálních stránek města www.rtyne.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA