Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Úpice

Město Úpice leží na padesáti stupních severní šířky a šestnácti stupních východní délky, tedy nachází se v severovýchodních Čechách 14 km jihovýchodně od města Trutnova a 20 km severozápadně od města Náchoda.

Město se prostírá po obou březích řeky Úpy v roklinatém údolí lemovaném výšinou "U Lipek" a lesy Svobodným, Milešovkou, Velbabou, Dlouhými Záhony a Rtyňkou.

Rozloha je 1 530 ha. Řeka Úpa protéká městem od západu ve vypjatém oblouku k jihu. Na pravém břehu ústí do Úpy potok Radečka, na levém potok Rtyňka. Výšková kóta u mostu Sv. Čecha (U Spořitelny) je 337 m n. m., práh kostela sv. Jakuba na náměstí 359 m n. m., výšina "U Lipek" 416 m n. m. a nejvyšší bod na katastru Úpice je na Velbabě 464,2 m n. m. Nejvyšší bod na katastru integrované obce Radeč je vrch na Červené hlíně 501 m n. m.

Historie
Na tomto strategicky důležitém místě chránila obchodní stezku, tzv. Kladskou trhovku, přicházející sem od Náchoda, Hronova a Rtyně a směřující ke Dvoru Králové. V Batňovicích odbočovala přes Jestřebí hory k severu Svídnická stezka.

Strategický význam Úpice podtrhuje i pověst o odražení tatarského vpádu v r. 1241, nazývaná Úpičtí rytíři. Je velmi pravděpodobné, že Úpice jako strážní osada vznikla mnohem dříve, než Tas z Vízmburku postavil r. 1279 nad Havlovicemi hrad Vízmburk. S ním byla neodmyslitelně spojena i jako pozdější městečko až do zániku hradu v r. 1447 a do následného spojení s náchodským panstvím.

Vízmburské panství štědře podporovalo své jediné městečko Úpici a udělilo mu i četná práva včetně hrdelního, tržního, vaření piva apod. V době husitské stála Úpice na straně kalicha. Proto byla v r. 1421 vypálena Slezany, kteří r. 1425 svůj ničivý vpád opakovali.

Roku 1604 byla v Úpici postavena první škola. Roku 1625 bylo městečko postiženo velkým požárem. Bylo při něm zničeno 16 domů i s kostelem. Za třicetileté války trpěla Úpice třemi švédskými vpády, v říjnu 1632, v lednu a v dubnu 1647. Také v prusko-rakouských válkách o dědictví Slezska, zde tábořilo několikrát rakouské vojsko a r. 1745 zde leželo vojsko pruského krále Bedřicha.

Také ve válce prusko-rakouské v r. 1866 leželo v Úpici před bitvou u Střítěže a Rubínovic nepřátelské pruské vojsko. Dne 28. června 1866 bylo v přádelně na Sychrově velitelství II. pruské armády korunního prince Bedřicha Viléma.

V druhé polovině 19. století lze sledovat v Úpici rychlý rozvoj průmyslu, především textilního. První přádelna byla postavena v roce 1851. Karel Moravetz začal v r. 1894 s výrobou vah a v r. 1905 vybudovali Buxbaumové moderní tkalcovnu. Úpice se tak stala jedním z nejprůmyslovějších měst českého severovýchodu.

Současnost
V Úpici prožily své dětství a mládí děti MUDr. Antonína Čapka: Helena, Josef a Karel, narodila se zde malířka květin a Podkrkonoší Julie W. Mezerová. Dlouhodobou tradici má zde ochotnické divadlo, hudba a také tělovýchova a sport. Mimořádnou zvláštností je hvězdárna otevřená v r. 1959. Z rozsáhlého odborného zaměření hvězdárny připomeňme aspoň výzkum vztahů Slunce - Země a sledování sluneční aktivity na lidský organismus a biosféru.

Hvězdárna Úpice
Byla otevřena roku 1959, z rozsáhlé činnosti, kterou hvězdárna provádí, vyberme alespoň výzkum vztahů Země - Slunce a sledování sluneční aktivity na lidský organismus a biosféru.

Památky

Stará radnice
Raně barokní stavba z r. 1678 postavená Kašparem Kloptem, zadní trakt byl dostavěn v r. 1822. Nová věž vystavěna 1752, v r. byla 1957 věž přestavěna do původního barokního slohu. Hodiny na věži z r. 1665 patří mezi nejstarší v Čechách. Městské muzeum získalo celou budovu v letech 1961 - 1962.

Nová radnice
Původně obecní dům, projekt vypracoval Alois Mezera, stavbu provedla 1922 - 1923 firma Ladislav Machoň. 16. 12. 1923 v neděli byla první schůze zastupitelstva. Sochy alegorie "Válka" a "Mír" jsou dílem akadem. sochaře Karla Dořáka z Prahy. V obřadní síni je obraz Úpice z r. 1911 od akadem. malíře Jar. Panušky. U hlavního vchodu jsou čtyři mosazné cedule se jmény padlých a nezvěstných vojáků z Úpice z I. světové války.

Barokní kaple sv. Michala
Původně zádušní kaple. Nechal ji v letech 1698 - 1701postavit podle plánu J. Schotta farář Martin Benedikt Hůlek, který je v hrobce pod kaplí pochován. Je zasvěcena sv. Michalu k uctění památky budovatele otce Michala Hůlka. Jedna z prvních centrál na Trutnovsku. Na starém hřbitově u kaple byl pohřben Adam Kolisko, jeden z vůdců selské rebelie z r. 1775. R. 1866 zde bylo pochováno 31 rakouských a pruských vojáků.

Městské muzeum v Úpici
Objekt založil MUDr. Ant. Čapek roku 1895. Je umístěno ve staré radnici spolu s galerií J. Mezerové-Winterové. Expozice muzea zahrnuje národopisné oddělení a památky na pobyt rodiny MUDr. A. Čapka.

Čerpáno z oficiálních stránek města www.upice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA