Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlčice

Historie
Nejstarší zpráva o této lokalitě pochází z roku 1336, kdy se na Trutnovsku připomíná rytíř Otto Lapide, tj. Otto ze Steinu. Původní název hradu byl tedy Stein. V roce 1455 vybudoval bohatý rod Zilvárů na místě tohoto staršího hradu hrad Břečtejn a učinil ho středem svého panství. Nové zilvárovské sídlo vzrostlo na strmé slepencové skále. Prakticky nepřístupné bylo na severozápadě, na jihovýchodě a východě musel být hrad chráněn dvojím příkopem a valem.

Po stránce fortifikační řadíme Břečtejn mezi hrady tzv. slezského typu, u nichž vlastní hrad včetně věže tvoří jediný stavební celek, uzavřený obvodovou zdí. Po zničení hradu Švédy v 17. století zůstala zde již jen zřícenina. Jméno Silberstein přešlo na poplužní dvůr, ležící pod hradem. Theerovci nechali v 18. století zříceninu upravit a stavebně zajistit. Byl zde také vybudován osmiboký altán, který byl v horní části dřevěný. Zřejmě proto dostal hrad nový název Břečtejn (Prkenný hrad) z původního Silberstein (Kamenný hrad).

Do dnešních dnů zbyly z vlastního hradu pouze vysoké zdi. Do hradu se přichází někdejšími sklepy. Nedochoval se ani altán, byl zničen v 50. letech 20. století. Obec Vlčice zatím marně shání sponzory pro alespoň částečné zachování této unikátní památky.

Památky

Hrad Vlčice
Na mapách je vyznačen i Vlčický hrad, po kterém zůstaly jen těžko rozeznatelné rozvaliny v zalesněných kopcích. Ve vsi je samozřejmě kostel (poměrně zachovalý) a zámek, který dlouho využívali plemenáři a zemědělci), a nyní prochází rekonstrukcí v režii soukromého vlastníka.

Kostel svatého Vojtěcha
Pochází z konce 13. století, původně raně gotický přestavovaný v 16., 17. i 18. století. Fasády má nečleněné, obdélníková okna zakončená půlkruhem. Zařízení kostela je převážně pseudorenesanční. Další kulturní hodnotou je Vlčický zámek, který je trojkřídlý, dvoupodlažní, s mansardovou střechou. Jeho přechod do soukromého vlastnictví dává naději postupné nápravy škod z minulosti. V obci je bohatá sakrální výzdoba. U kostela stojí sousoší sv. Jana Nepomuckého, na křižovatce silnic nalezneme kapličku a kolem silnice několik božích muk.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA