Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bílá

Historie obce Bílá
Obec bílá se skládá ze čtrnácti částí, z nichž některé (šest) byly v minulosti samostatnými obcemi.

Jednotlivé části obce jsou: Bílá se samotou Píska, Petrašovice, Bohdánkov, Kohoutovice, Kocourov, Vlčetín se samotou Luhov, Domaslavice, Hradčany, Chvalčovice, Trávníček, Dehtáry, Klamorna, Letařovice a Vesec.

Části obce Hradčany, Dehtáry, Klamorna a Letařovice jsou nejstaršími částmi, což je doloženo pravěkými nálezy (3. tisíciletí př. n. l.).

V území je doloženo osídlení již ve 3. tisíciletí př. n. l. ojedinělými nálezy kamenných nástrojů v Petrašovicích, z 2. tisíciletí př. n. l. pochází keramika z Klamorny u Chvalčovic, z 1. tisíciletí př. n. l. pocházejí zlomky keramiky z Letařovic.

Slovanské osídlení dokládají nálezy ze sídla z doby hradištní na Klamorně. Trvalé osídlení spadá do období raného středověku. Z roku 1590 pochází urbář dubského panství, který uvádí osady Vlčetín, Luhov, Bohdánkov, Petrašovice, Kohoutovice, Dolení Vesec, Kocourov, Bílý, Dehtáry, Chvalčovice, Hradčany, Trávníček a Letařovice, tedy části, ze kterých se dnes skládá obec Bílá.

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích je připomínán v dokladech již roku 1363 a dodnes jsou zachovány dřevěné kazetové stropy a stopy středověkých nástěnných maleb.

O Domaslavicích je první zmínka z roku 1540, rovněž tak osada Luhov a první doložení obce Petrašovice z roku 1538. Samotná obec Bílá je v dokladech zmiňována již v roce 1537 jako malá zemědělská osada.

Turistické zajímavosti
V obci se dochovala celá řada roubenek z počátku 19. století doposud velmi dobře udržovaných a využívaných k rekreaci. Bývalou obec Petrašovice navštěvoval i český básník Fráňa Šrámek, který usiloval o dceru tehdejšího řídícího učitele, což se mu nakonec i podařilo a oženil se s ní. V části obce Vlčetín je, v roce 1996 opravený, památník obětem 1. a 2. světové války.

Letařovice, Hradčany, Chvalčovice
Jednou z nejpůvabnějších vsí Podještědí jsou Letařovice. Z původního kostela sv. Jakuba připomínaného v r. 1363 jsou zachovány stopy středověkých nástěnných maleb. Ke zbarokizování kostela došlo v r. 1695 a v r. 1734 byla přestavěna hranolová věž se zvonicí. Kazetový strop je složený z 91 čtverců, z nichž 60 vyzdobil figurálními malbami neznámý lidový umělec. Z konce 18. století pochází v kostnici oltář sestavný z lidských lebek a kostí.

V sousedních Hradčanech, necelý kilometr severozápadně, upoutá sloup sv. Jana a ve vsi objekty lidové architektury. Ve vísce Chvalčovice se nacházejí kaple, roubené domy, věkovité lípy a také lyžařský vlek. Klamorna je pravěké sídliště ležící na ostrožně nedaleko Dehtár. Stál zde strážní hrad slovanského kmene Charvátů.

Památky

Kostel sv. Jakuba v Letařovicích včetně kostnice s oltářem z lidských kostí

Kaple a barokní plastika sv. Immaculaty v Bohdánkově

Kaplička sv. Jana Nepomuckého a středověký smírčí kříž v Domaslavicích

Centrální pískovcový kříž na hřbitově v Bílé

Kaplička ve Vlčetíně

Kaplička ve Chvalčovicích

Kaplička na Bílé a další množství božích muk a křížků

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ou-bila.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA