Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kobyly

Širší vztahy ovlivňuje vlastní geomorfologický prostor a sídelní struktura i určitá izolovanost prostoru mimo hlavní dopravní tahy. Obec tvoří relativně samostatný územní celek, složený ze 7 menších sídel, které v závislosti na historických vazbách, terénní konfiguraci dodnes vzájemně kooperují a tvoří svébytný celek. Určitou spádovost z okolních obcí vyvolává přítomnost školy a firmy Agroplast, a. s., na Nechálově.

Současnost

Obec se nachází v jižní části okresu Liberec - Pěnčínska, zahrnuje převážně zemědělskou oblast, je charakteristická spádovými vazbami na střediska osídlení mimo okres Liberec - Mnichovo Hradiště (Mladá Boleslav) a Turnov (Semily).

Stávající správní vymezení obce tvoří 7 částí obce - Havlovice, Janovice, Kobyly, Podhora, Radvánice, Sedlisko, Vorklebice a 2 katastrální území - Kobyly (746,48 ha) a Podhora u Pěnčína (79,95 ha).

Obec je střediskovým sídlem, střediskem osídlení obvodního významu je Liberec, střediskem osídlení místního významu jsou Hodkovice n. Mohelkou, Český Dub, Příšovice a Turnov.

Obec sousedí s okresem Mladá Boleslav, v okrese Liberec sousedí s obcemi Český Dub, Všelibice, Bílá, Vlastibořice, Soběslavice a Svijanský Újezd.

Historie

Osada vznikla pravděpodobně ve 13. století, neboť první známý držitel Českého Dubu a k němu patřících vsí Berka z Dubé r. 1317 měl v držení Kobylí, Sedliště a Radvančice. Dále byl držitelem osady Jan z Vartenberka 1531 a r. 1591 svobodný pán A. J. ze Smiřic.

Po komisi hrdelní 1621 přešla v majetek Albrechta z Valdštejna, po jeho smrti v Chebu 1634 se stal majitelem hrabě Isolano, potom klášter Uršulinský a po jeho zrušení v roce 1783 vše připadlo císařské komoře. Roku 1820 bylo Českodubské panství se všemi vesnicemi koupeno knížetem Karlem, princem z Rohanů.

Kolem roku 1780 vyučoval děti z Kobyl a okolí krejčí Kolomazník ve své chalupě v Kobylech. Roku 1859 tuto chalupu zakoupili občané příslušných obcí a přebudovali ji na školu. Roku 1885 byl položen základní kámen k nové školní budově na místě chalupy.

V roce 1887 byl založen sbor dobrovolných hasičů v Kobylech, v roce 1888 sbor dobrovolných hasičů v Podhoře a v roce 1901 byl založen sbor dobrovolných hasičů v Havlovicích.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kobyly.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA