Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Město pod Smrkem

Město Nové Město pod Smrkem leží v severovýchodní části Frýdlantského výběžku mezi Jindřichovickým hřebenem a horou Smrk. Město bylo založeno roku 1584 a jeho vznik úzce souvisí s těžbou cínu a dalších barevných kovů v okolí. V novodobé historii bylo známé především textilním průmyslem.

K Novému Městu pod Smrkem se v polovině 20. století připojily obce Hajniště a Ludvíkov pod Smrkem. Mezi oblíbené turistické cíle patří zejména minerální pramen novoměstské kyselky, rozhledna na hoře Smrk, muzeum, a nebo místní renovované městské lázně.

Historie
Vznik města úzce souvisí s těžbou cínu a dalších barevných kovů v okolí. Založeno bylo Melchiorem z Redernu roku 1584 jako Nové České město (Böhmisch Newstatt). Již v roce 1592 mu zakladatel udělil horní a hrdelní právo, právo týdenního trhu a některé další výsady mezi nimi i městský znak.

Další výhody byly poskytovány horníkům, kteří se zde usadili - osvobození od daní a vojenské povinnosti, možnost svobodného odchodu z města a jiné. Město bylo postaveno v krátké době a podle jednotného plánu, jak o tom svědčí jeho pravoúhlé ulice i náměstí. Svým půdorysem se podobá jiným horním městečkům, např. v Krušných horách.

Těžba v polovině 17. století téměř zanikla a obyvatelé městečka se začali živit prací na pilách, předením lnu, bavlny a plátenictvím. Na staletou tradici ruční domácí výroby navázala v druhé polovině 19. století strojová textilní výroba. O její největší rozmach se postaral Ignác Klinger. Důležitým zdrojem obživy místních obyvatel byla i výroba porcelánu a pasířství.

Významná osobnost

Katolický kněz Gottfried Menzel prožil jako kněz a významný přírodovědec v Novém Městě a jeho nejbližším okolí 45 roků a byl v minulém století jednou z nejvýznamnějších postav Frýdlantska.

Narodil se 7. 6. 1798 v Krásném Lese a po vystudování litoměřického semináře byl r. 1824 vysvěcen na kněze. Zprvu byl kaplan v Hrádku nad Nisou, od r. 1831 pak katechetou v Liberci. O tři roky později nastoupil do novoměstské farnosti. Kromě úcty, kterou budil svou duchovní službou a snahou pomoci svým farníkům (např. v letech 1849 - 1851 navštívil na své náklady severní Ameriku, aby mohl svým spoluobčanům s dobrým svědomím radit ve věci tehdy hojného vystěhovalectví, o své cestě napsal knihu), byl proslulý i svými přírodovědnými zájmy.

Z jeho pera pocházejí vůbec první přírodovědecké informace o Frýdlantsku i Jizerských horách. Svému příznivci a majiteli několika severočeských panství hraběti Clam Gallasovi věnoval již v mládí unikátní a mnoha svazkový herbář, o čtyřicet let později vydal další rostlinný herbář květeny Frýdlantska a Liberecka. Ceněné a objevné byly i jeho geologické práce. Byl nositelem mnoha uznání a diplomů. Zemřel v Novém Městě 14. května 1879.

Čerpáno z oficiálních stránek obce  http://www.nmps.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA