Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Benešov u Semil

Obec Benešov byla založena jako lesní lánová ves ve druhé polovině 13. století Benešem z Vartenberka. Místní název Hrad a Hradiště a také blízkost několika Strážníků, které chránily zemské stezky, upozorňují na možnost mnohem staršího slovanského osídlení. První písemná zmínka o obci je z roku 1411.

Památky

Nejstarší selské usedlosti byly postaveny ve střední části vesnice nad původní obecní cestou. Několik roubených domů podkrkonošského typu z 1. poloviny 19. století s půvabnými vyřezávanými lomenicemi dodnes v obci stojí.

Nejvýznamnější památkou je kamenný kříž z roku 1788 s reliéfem Piety na podstavci, který se nachází v Podolí. V horní části obce najdeme dvě výklenkové kapličky. První vznikla v roce 1876 jako náhrada za starší a už zchátralou kapli, druhá byla postavena v roce 1886 poblíž bývalé školy.

U hřbitova stojí pomník Mistra Jana Husa z roku 1901 od akademického sochaře Aloise Khuna z Votic a pomník padlých z roku 1923.

Na samé hranici obce se nachází zajímavá technická památka - dřevěný krytý most přes řeku Jizeru.

Veškeré informace o dění v blízké či vzdálenější minulosti jsou zachyceny v obecní kronice. Z pera současné kronikářky Lenky Holubičkové také pochází zajímavá publikace Místopis obce Benešov u Semil, vydaná u příležitosti Sjezdu rodáků a přátel Benešova v roce 1999.

V roce 2003 byla vydali manželé Holubičkovi novou knihu s informacemi z minulosti obce - "Jak šel život" aneb "Benešov u Semil ve století dvacátém".

Na území obce jsou roztroušeny zajímavá místa a památky, stojící za zhlédnutí. V létě je zde možnost přírodního koupání v řece Jizeře (např. u splavu naproti bufetu) a rybaření. Benešov je také ideální výchozí místo pro turistiku a cykloturistiku.

Turistické tipy

Nenáročná projížďka na kole se naskýtá na následujícím okruhu, při kterém poznáte Benešov v celé jeho "délce". Jako cíl si vybereme například semilské náměstí, abychom nemuseli hledat ideální výchozí místo v Benešově:

Ze semilského náměstí vyjedeme do kopce kolem radnice a hřbitova až do Benešova. Zde jsme na nejvyšším bodě etapy a zbytek již bude pouze odpočinkový sjezd, či nenáročná jízda po rovině. Nyní nás tedy čeká onen zmiňovaný sjezd až k hlavní silnici od Jilemnice směrem do Semil. Zahneme vpravo směr Semily a pokračujeme podél řeky až do cíle projížďky. Cestou se můžeme osvěžit nejen vykoupáním v řece, ale také v příjemné prostředí zahrady bufetu "U Splavu".

V okolí jsou samozřejmě i vzdálenější turistické cíle, např. Bozkovské jeskyně, Kozákov s rozhlednou a tradicí polodrahokamů, Vysoké nad Jizerou s krásnými výhledy na Krkonoše, Jilemnice - kolébka lyžování v Čechách, Košťálov, kde se nalézá nejbližší koupaliště, či Železný Brod, město s bohatou sklářskou tradicí.

Na levém břehu Jizery u Benešova se nachází malé, ale nádherné golfové hřiště.

V zimě jsou zde výborné podmínky pro běh na lyžích. Z Benešova vede klasická (nikoli bruslařská) stopa směrem k Příkrému a dále k Vysokému nad Jizerou. Ale ani vyznavači sjezdového lyžování nepřijdou zkrátka. Za příznivých sněhových podmínek je v provozu vlek v Semilech "nad nádražím" - sjezdovka není prudká a je proto vhodná pro děti i začátečníky. Ti pokročilejší mohou navštívit sjezdovky na vrcholu Kozákova, nebo lyžařský areál "Šachty" v již zmiňovaném Vysokém nad Jizerou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.benesovusemil.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA