Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kacanovy

Obec Kacanovy se nachází 4 km jižním směrem od Turnova v krásném prostředí Českého ráje. Až do roku 1924 se obec jmenovala Vrcha, byla složena ze tří osad: Vrcha, Kacanovy a Radeč.

První zmínka o osadě Vrcha je z roku 1514, o osadě Radeč z roku 1543. Tato osada zanikla v polovině minulého století při výstavbě obory. První zmínka o osadě Kacanovy je z roku 1615. Název obce pochází pravděpodobně z italských slov Casa Nuova - Nový dům, které sem přinesli italští brusiči skla a kozákovských polodrahokamů.

V minulosti pracovali zdejší lidé v zemědělství a částečně jako lesní dělníci. Dnes většina obyvatel dojíždí za prací do Turnova, v zemědělství pracuje jen zlomek obyvatel. Tak jako všude na venkově, i v Kacanovech se potýkáme s neustálým úbytkem obyvatel. Při prvním sčítání lidu v r. 1857 zde žilo 446 obyvatel, na přelomu století 375, po druhé světové válce 266 a v současné době v obci žije jen 160 obyvatel.

Zástavbu obce tvoří převážně rodinné domky. Vzhledem k výhodné poloze v atraktivním prostředí Českého ráje slouží více jak třetina domů k rekreaci, navíc zde bylo postaveno sedmnáct rekreačních chat.

Památky v Kacanovech


Kopicův statek
Jedna z nejzajímavějších památek lidové architektury pojizerského typu. Jde o uzavřenou lesní samotu z konce 18. století. Stojí mezi lukami nad skalním srázem a patří k nejzajímavějším památkám lidové architektury pojizerského typu.

U tohoto statku se nachází plastika sv. Jiří Drakobijce, na jejímž podstavci jsou čtyři půvabné reliéfy: Krista v Getsemanské zahradě, dvou světic Petronily a Felliculy, sv. Máří Magdalény a sv. Anny.

V blízkosti Kopicova statku jsou do pískovcových skal vytesány lidové plastiky, zhotovené majitelem statku Vojtěchem Kopicem (1909 - 1978). Pracoval na nich přibližně od r. 1940 do své smrti . Náměty čerpal především z naší historie (sv. Václav, Mistr Jan Hus, Cyril a Metoděj, Karel IV., T. G. Masaryk), ale nechal se inspirovat i různými přírodními motivy.

Ke Kopicově statku i k lidovým plastikám je možno dojít po nově rekonstruované lesní cestě od místního hřbitova asi za 15 minut.

Přírodní zajímavosti v okolí

U Kacanov v blízkosti Kopicova statku se nacházejí lidové plastiky vytesané do pískovcových skal.

Tyto plastiky vytesával asi od roku 1940 až do své smrti majitel statku Vojtěch Kopic (1909 - 1978). Náměty čerpal hlavně z naší historie (svatý Václav, mistr Jan Hus, Karel IV. atd.).

Ke statku i k plastikám se dá dojít pěšky asi po 15 minutách po nově rekonstruované lesní cestě od místního hřbitova.

Další nemovité kulturní památky v Kacanovech a okolí

Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého
Z druhé třetiny 18 . století. Na hlavici z pískovce jsou reliéfy ukřižování, sv.Kateřiny, sv. Doroty a sv. Barbory. Restaurátorské práce byly ukončeny do poloviny r. 2000. Sloup se nachází v blízkosti bývalého penzionu "Králíček".

Kaplička z pískovcových kamenů
V zaniklé osadě Radeč se nachází kaplička z pískovcových kamenů se sochou sv. Jana Nepomuckého ve štítovém výklenku. Kaplička pochází ze začátku 19. století a dostaneme se k ní po značené turistické cestě Valdštejn - Kost.

Další turistické zajímavosti v okolí Kacanov

Obcí prochází turistická trasa vedoucí na Kost, hrad Valdštejn a zámek Hrubá Skála – Skalní město.

Dále pak cyklotrasa vedoucí z Turnova přes Žehrov na hrad Kost a další z Turnova na zříceninu hradu Trosky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://kacanovy.craj.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA