Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Modřišice

Obec Modřišice, která se skládá ze dvou části - Modřišice a Modřišice, Podháj. Tyto názvy jsou místními a nejsou od sebe nijak odděleny. Celkem má obec 364 obyvatel, dětí do 15 let 47. Celkem má 162 popisných čísel. V poslední době je v obci poměrně velká výstavba nových rodinných domků a obec se rozšiřuje.

Památky


Roubené domky
Starší zástavba je zastoupena několika pěknými roubenými domky. Ve staré podobě se zachoval pouze jeden statek č. p. 1 u Kvapilů, který měl původně krásné lištoví, je vyhlášen státní památkou. Druhý původní statek č. p. 7 Šimonu v roce 2004 vyhořel. Za povšimnutí stojí i č. p. 10 u Marků, č. p. 9 u Antošů.

Kamenný kříž
Druhou památkou zapsanou v ústředním seznamu nemovitostí kulturních památek je kamenný kříž, který stojí před zvonicí v Modřišicích. Na této zvonici bylo letos 6. 7. nově zahájeno dálkově ovládané zvonění v poledne.

Socha Jana Nepomuckého
Za zmínku ještě stojí socha Jana Nepomuckého, která je umístěna na rozcestí mezi Modřišicemi a Podhájem. Tato byla vandaly poničena a restaurována byla v roce 1997 akademickým sochařem Jiřím Novákem, který rovněž restauroval kříž u zvonice.

V poli u Modřišic jsou zachována Boží muka, ve kterých bývala soška, ale ta je uložena.

Celá vesnice je od Jizery oddělena protipovodňovou hrází, po které je hezká procházka a již mnohokrát zachránila Modřišice před povodní.

Střed návsi Modřišic tvoří zeleň se vzrostlých krásných lip.

Nad části Podháj je zalesněný kopec “Kozlovy“, který sice katastrálně k Modřišicím nepatří, na němž jsou zbytky starého hradu nazývaného “Chlum“. Po hradu, který byl dřevěný, zůstaly zachovány jen otevřené jeskyně. Pod “Kozlovy” je pěkná vycházka k chovnému rybníku “Vustra”.

V současné době vzhled obce trochu kazí vizáž zemědělského objektu - výkrmny prasat, i když další dva zemědělské objekty - kravín a sklad slámy byly již velmi pěkně z rekonstruovány na sklad piva Krušovice a Tiskárnu Polygraf.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.modrisice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA