Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mříčná

Z historie obce
První písemná zmínka o obci v uznávaných historických záznamech je z roku 1356, ale první písemný doklad v církevních zápisech Jičínského děkanátu o obci Mříčná s farou a kostelem sv. Kateřiny je již z roku 1352. Je předpoklad, že obec vznikla podstatně dříve.

Osídlování zdejší podhorské oblasti postupovalo velmi pomalu. Šířilo se zalesněnou krajinou a bylo vedeno údolími podle řek a potoků. Lesy v této oblasti byly zřejmě smrkové. Jak se uvádí, "smřiečen" znamená smrkový. Tak z původního názvu osady a později obce Smrzeczna,Smiržiczno, Mržicžna,Smiřičná, Smříčná vznikl soudobý název obce Mříčná.

Obec patřívala vlastnicky i poddansky k Jilemnici a Štěpanici a tedy pánům, kteří právě Jilemnici vlastnili. Vlastníky obce byli Markvartici, poté Valdštějnové, pánové z Pecky, Křínečtí a posledními vlastníky byl rod Harrachů do roku 1918.

Kulturní památky


Kostel sv. Kateřiny
Postaven v roce 1716. V roce 1787 dokončena stavba věže s ozdobnou bání s lucernou. Kostel dostal podobu, jakou známe z dnešní doby. Ve věži je umístěn zvon, který byl pro mříčenský kostel ulit roku 1484. Dokládá to latinský nápis na zvonu "Campana fusa est do Mrizna - 1484. (Zvon zhotoven do Mříčné - 1484). Stavba kostela je situována tak, že je vidět ze všech polností ve Mříčné.

Varhany v kostele se nacházející byly zhotoveny v roce 1827. Celkovou opravou prošli naposledy v osmdesátých letech minulého století. Varhany jsou pro svůj krásný zvuk obdivovány odborníky. Každý podzim je v kostele sv. Kateřiny pořádán koncert.

Socha sv. Václava
Socha je umístěna ve středu obce. Je to dar bývalého místního faráře Josefa Kousala. Slavnostně byla vysvěcena v roce 1909.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/mricna/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA