Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vyskeř

Obec Vyskeř se nachází na úpatí čedičového vrchu v Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Na vrchu kopce vysokého 464 metrů nad mořem stojí kaple sv. Anny z roku 1830. Dominantní je i kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož dnešní podoba pochází z počátku tohoto století, a dřevěná zvonice z r. 1504.

Zástavbu obce tvoří převážně rodinné domky, z nichž některé, vzhledem k úbytku obyvatel, slouží již jen k rekreaci. Stav obyvatel na počátku století byl 1 030 osob . Současný počet obyvatel je 363.

První zmínky o obci pocházejí z 12.století. Původní obyvatelé vyznávali pohanské bohy. Dokladem toho jsou názvy některých osad a míst v okolí např. Babiny, Neveselec, Radeč.

O této době svědčí i nálezy z roku 1894 - pohanské pohřebiště, zbytky popelnic a srp. Obyvatelé obce přijali později křesťanství. Jejich zaměstnáním bylo pravděpodobně pálení dřevěného uhlí, dále hospodářství, chov dobytka. Z této doby pochází i jedno z vysvětlení názvu obce - množství kouřících milířů - viz kouř. Není pochyb, že osada Vyskeř je původu slovanského.

Turisticky zajímavá je zvonice z roku 1504 u kostela.

Pozornost zaslouží také boží muka v obci a v okolí.

V roce 2000 z aktivity členských obcí Mikroregionu Český ráj ve spolupráci se  společností JENA-CZ, s. r. o., a ČSAD Semily, a. s., vznikl projekt „Letní turistické autobusy Český ráj 2000“. Provoz turistických autobusů byl zahájen 3. 6. 2000, a to na dvou linkách. Provoz byl zajišťován o víkendech, od 1. 7. 2000 denně kromě pondělí. Ukončení provozu bylo 3. 9. 2000.

Kontaktním bodem pro obě linky se stala obec Vyskeř. Každé lince bylo z důvodu lepší informovanosti přiřazeno barevné označení. K zajištění provozu bylo nutno zřídit 5 nových zastávek – Troskovice, Hrubá Skála - Vidlák, Hrubá Skála - Prašivec, Hrubá Skála - zámek a Vyskeř - Pleskotský mlýn.  K propagaci provozu byly vydány letáčky formátu A5 s trasami a jízdními řády těchto linek, probíhaly reklamní spoty na rádiu RCL a objevily se informace v místních novinách.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://vysker.craj.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA