Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Janov

Geografie
Obec Janov se nachází přibližně 17 km jihozápadně od Osoblahy mezi Petrovicemi a Jindřichovem v nadmořské výšce 293 až 443 m.

Katastr obce měří 1102,87 ha a leží mezi 17°27' a 17°29' východní délky od Greenwichského poledníku a mezi 50°13'a 50°16' severní šířky.

Má tvar protáhlého obdélníku, orientovaného poledníkovým směrem. Jeho delší rozměr (mezi severní a jižní hranicí) kolísá mezi 5 až 6,75 km, kratší rozměr, (mezi západní a východní hranicí) se pohybuje v rozmezí 1,5 až 2,5 km.

Rozkládá se po obou březích podél Petrovického potoka, který teče od západu k východu a rozděluje katastr obce na dvě části, menší severní a větší jižní. Jeho přítoky na území obce jsou na vodu chudé. Z leva přibírá malý potůček na hranici mezi Petrovicemi a Janovem, kdysi nazývaný Březový potok a na úbočí Velké stříbrné pramenící Stříbrný potok, který ústí do Petrovického potoka až na uzemí Jindřichova. Zprava pak přitéká Vrbový potok. V jižní části Janova pramení Svinný potok, který ústí do Petrovického potoka až v Jindřichově.

Údolí v němž se obec rozkládá lemují kopce. Terén se zvedá směrem k vnějším okrajům jižní i severní části katastru a převyšuje úroveň údolí až o 400 m. Na jihu dominuje Solná hora (867 m), Supí lán neboli Geier (688 m) a Ďáblův kopec (664 m). Na severu pak Malá a Velká Stříbrná (625 a 786 m), Suchý vrch (664 m) a Šibeneční vrch (503 m).

Klimatické podmínky

Klima je zde spíše drsné než mírné. Srážek je zde dostatek i přesto, že až sem zasahuje dešťový stín podmíněný skupinou Pradědu. Nejmohutnější vodní srážky přinášejí převládající severozápadní a jihozápadní větry. Vydatné trvalé deště přicházejí nejčastěji v létě a ojediněle způsobují i povodně. Sílu větrů tlumí úzký profil údolí. Větry severní přicházejí řidčeji, většinou na jaře a zpravidla přinášejí jarní mrazy. Opravdu kruté zimy se zde vyskytují jen zřídka. Zvláště v období teplotní inverze bývá oproti Janovu chladněji v níže položeném Jindřichově. Často zde bývá teplý a slunný podzim, babí léto. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo +8°C.

Pamětihodnosti

Na náměstí tzv. hornický pomník
(postaven k 650. výročí obce) a barokní socha Panny Marie z roku 1739.

Pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice
Byl postaven v letech 1780 až 1783.

Na hřbitově pseudorenesanční náhrobní kaple a náhrobní kaple pseudogotická, obě z 19. století.

Domy č. p. 21 a 49 jsou doklady lidové architektury.

Staletá lípa 800 m jz. od náměstí směrem na Zlaté Hory je nejstarším stromem na severní Moravě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce Janov www.sweb.cz/oujanov/index.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA