Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malá Štáhle

Malá Štáhle leží v horstvu Jeseníků asi 15 km na jihojihovýchod od Vysoké Hole - u státní silnice Opava - Hradec Králové - 6 km na severovýchodovýchod od Rýmařova - na 50° s. š. a 35° v. d. Práh kostelíku nad vesnicí je 570 m nad mořem, tedy vesnice sama asi 560 m nad mořem.

Katastr obce hraničí na severu s katastrem obcí Dolní Moravice a Horní Václavov, na východě s katastrem Dolního Václavova a na jihu Velké Šťáhle. Na západě - proti katastru obce Jamartic - tvoří hranici katastru říčka Moravice, která zde odděluje Vysoký (Hrubý) Jeseník od Nízkého Jeseníku, takže Malá Štáhle leží již zcela v Nízkém Jeseníku. S hřebenu mezi Václavovem a Malou Šťáhlí stéká od dvou pramenů potůček, který protéká vesnicí směrem na jihozápadním (pod školou, pak pod kostelíkem) a vlévá se několik metrů jižně od železobetonového mostu (přechod státní silnice přes Moravici) - do říčky Moravice.

Historie
Malá Štáhle byla založena okolo roku 1540 Josefem Pňovským na Sovinci - patřila tedy jako Velká Šťáhle k panství sovineckému. Osídlenci přicházeli většinou ze severních Čech, pak ze Slezska a něco také z jižních částí okresu. Byl tudíž mezi osídlenci zastoupen i živel český, který však v pozdějších pohromách a v německém živlu zanikl.

Čerpáno z oficiálního webu mikroregionu Rýmařovsko www.rymarovsko.cz, na kterém najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA