Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mezina

Historie
Obec Mezina byla založena v roce 1258 na pomezí Moravy a dnešního českého, kdysi rakouského Slezska, za vlády českého krále Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého, markraběte moravského. Královský místodržící, olomoucký biskup, Sas Bruno ze Schauenburka, spolehlivá opora královské moci, nechal kromě jiných založit i Mezinu, a to již patrně podruhé. Původní kolonisté ovládali těžbu a zpracování hornin, železa, zlata a stříbra.

Lokátor založil Mezinu klasicky, tj. páteřním způsobem kolem potoka, s možností mlýna v dolní části obce a dvory, k nímž posléze náležely šňůry polí a lesa.

Osud Meziny byl vždy spjat s městem Bruntál, mnohdy byla obec i jeho součástí jako šosovní. Příznivá poloha obce vzhledem k Bruntálu znamenala i relativní bezpečnost obyvatel a možnost prosperity obce.

Současnost
Obec Mezina se nachází v oblasti Nízkého Jeseníku, asi 4 km jižně od města Bruntálu. Je položena v mírně svažitém údolí mezi kopci a táhne se od Černého potoka v nadmořské výšce 476 m n. m. až po Venušinu sopku ve výšce 665 m n. m. Obcí prochází souběžně s nově regulovaným potokem silnice, na niž navazují krátké cesty k jednotlivým domům a stavením. Jsou zde jak nově vybudované domy tak i vkusně upravené starší domy a dřívější hospodářské usedlosti.

Turistické zajímavosti

Statek č. 53 s areálem
Pozdně empírový statek s poměrně bohatě řešenou fasádou. Zděná přízemní budova složitého půdorysu s klenbami i fabionovými stropy. Znehodnující úpravy koncem 20. století. Součástí je zděná ohradní zeď s dřevěnou branou a brankou. Ke statku patří zděné přízemní hospodářské budovy z poloviny 19. století. Chlévy zaklenuty.

Farní kostel Nejsvětější Trojice
Jednolodní zděná architektura z roku 1777, zaklenutá valenou klenbou. Sakristie přistavena. Úpravy v roce 1822 a ve 2. polovině 20. století. Ohradní zeď kolem hřbitova z lomového kamene vymezující areál - kovové brány vstupu osazeny mezi dvěmi zděnými omítnutými pilíři.

Památník
Obětem 1. světové války, vysázen tufovými kameny a ozdoben měděným srdcem nápisem "Všem lidem dobré vůle".

Přírodní památky

Lávový proud u Meziny
Je v rozloze asi 2 hektarů. Zatímco ve spodní části byl čedič těžen především komorovým způsobem, v horním lomu byla odkryta rozsáhlá stěna, kde sloupcovitá a vějířovitá odlučnost trojklonného čediče s hojnými vyrostlinami drahého olivínu vytváří krásné "varhany".

Venušina sopka

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mezina.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA