Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čeladná

Historie
Počátky obce lze položit pravděpodobně do 15. století (možná i na konec 14. stol.). První písemná zmínka o Čeladné však pochází až ze samého konce 16. století, kdy je vesnice zapsána v urbáři hukvaldského panství z roku 1581. Podle pověsti je název obce odvozen od čeládky, která docházela na Hukvaldy.

Současnost

Čeladná je malebná vesnice ležící v oblasti Moravskoslezských Beskyd v okrese Frýdek - Místek. Většina území obce je hornatá, pokryta lesy a loukami. Čeladnou protékají dvě řeky (Čeladenka a Ondřejnice) a najdeme zde mnoho potoků s čistou, průzračnou vodou, ve které se prohánějí hejna ryb.

Horská obec Čeladná patří k nejnavštěvovanějším místům severní Moravy, protože její dominantou je krásná, mnohde člověkem nedotčená příroda a nádherné údolí řeky Čeladenky. Na území obce se nachází několik chráněných rezervací, a to v Podolánkách, na Kněhyni a Čertově mlýnu. Mezi přírodní pozoruhodnosti patří i známá propast v Kněhyni, která je význačným úkrytem pro stovky netopýrů. V beskydských lesích je možno pozorovat množství zvěře, sbírat lesní plody, anebo se jen procházet a odpočívat.

Turistické zajímavosti

Vrcholy Moravskoslezských Beskyd

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje u pramene, tzv. "Cyrilky"

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Čeladné

Památník Josefa Kaluse
Památník Josefa Kaluse se nachází v budově bývalé jednotřídní školy, kde básník J. Kalus (1885-1934) učil a psal. V r. 1993 byla otevřena v rekonstruovaném půdním prostoru stálá expozice „Údolím Čeladné“. Poprvé zde byla použita metoda společné prezentace přírodovědných a společenskovědních sbírek. Vzpomínka je věnována partyzánskému odboji na sklonku 2. světové války.

Hrob poručíka Jána Ušiaka
Hrob poručíka Jána Ušiaka najdete na hřbitově. Jednalo se o velitele 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky.

Památník obětem fašismu
Na rozcestí na Horní Čeladnou se nachází památník obětem fašismu s plastikou Jos. Bílka z r. 1953.

Pomník popravených partyzánů
U silnice směrem na Frýdlant n/O pomník popravených partyzánů Ol. Machandra a K. Winklera.

V okolních horách se najde nepřeberné množství turistických tras a celá oblast je protkána hustou sítí turistických značek. Ani cyklisté nebudou ošizeni, avšak někdy budou nuceni pořádně šlápnout do pedálů, zvlášť pokud se vydají na některý z beskydských vrcholů. Od přelomu tisíciletí již navíc nejsou odkázaní jen na vlastní orientaci pomocí mapy, ale mohou využít některou ze značených cyklotras. Taktéž v zimním období je možno vydat se buď na lyžařské túry (většinou „divokým" terénem, tj. bez upravených běžeckých stop), nebo navštívit některou ze sjezdovek a jezdit jen nahoru a dolů.

Ve střední části obce se nachází Prosper Golf Club. Naleznete zde 18 jamkové hřiště, (dostavuje se dalších 9 jamek) a 5 jamkovou akademii a driving range s 11 krytými odpaly o délce 260 m. Je zde možnost využít šaten a zapůjčit golfové hole. Po náročné hře nebo výuce s trenérem lze navštívit golfový klub s klubovnou (160 míst) a restauraci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce Čeladná www.webovestudio.cz/celadna, na kterých najdete další informace a zajímavosti.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA