Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrčava

Hrčava ač rozlohou (288 ha, 36 a, 15 m2) i počtem obyvatel malá (261 - 133 mužů, 128 žen, stav ke dni 31. 12. 2005 ) je obec velice svébytná a suverénní.

Svědčí o tom i to, že jako první obec na Jablunkovsku se může od 12. dubna 1995 pyšnit obecními symboly - znakem i praporem obce, které jí byly uděleny parlamentem České republiky. V České republice patří jistě k nejmenším obcím, které se mohou těmito znaky suverenity obce pyšnit. A vzhledem k tomu, že Hrčava jako samostatná obec vznikla teprve 6. října 1927, patří určitě k nejmladším obcím republiky a jistě i k nejmladším obcím ČR s obecními symboly.
Hrčava byla jednou z nejmladších obcí bývalé Československé republiky vzniklé v pondělí 28. října 1918.

Statut samostatné obce dostala až 6. října 1927, i když k ČSR byla prozatímně připojena už v červnu 1921. Do té doby to byla osada dnes polské obce Jaworzynka.

Hrčava je nejvýchodnější obcí nejen Jablunkovska, okresu Frýdek-Místek, Moravskoslezského kraje, Českého Slezska, ale i České republiky. To také znamená, že nad obcí se každé ráno slunce objeví nejdříve ze všech obcí České republiky.

V obci se od roku 1996 nachází nejjižnější hraniční přechod na 762 km dlouhé česko-polské hranici. Jedná se o hraniční turisticky přechod Hrčava (ČR) - Jaworzynka (PR). Po hraniční čáře je vzdálen pouze 2,1 km (vzdušnou čarou 1,2 km) od trojmezí, místa, kde společná česko-polská hranice začíná nebo končí. Takže je také zároveň prvním nebo posledním hraničním přechodem na česko-polské hranici.

Turistické zajímavosti

Hrčavský kostelík
V České republice je něco málo přes dvacet dřevěných kostelů, hrčavský je nejmladší z nich, (nepočítáme-li po požáru znovupostavený dřevěný kostel v Ostravě v Hrabové). Navíc hrčavský dřevěný kostelík je nejvýchodnější dřevěný kostel v České republice. V kostele je pozoruhodná křtitelnice - významná řezbářská prace dnes již nežijícího místního rodáka a řezbáře, hluchoněmého Ondřeje Zogaty.

Lurdská jeskyně
Svým způsobem patří ke kostelíku i další církevní stavba v obci - lurdská jeskyně. Je to kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku, široký 6,6 m, vysoký 4,35 m a hluboký 3,2 m. Nachází se vzdušnou čarou asi 250 m západně od kostelíku. Je třeba jít cestou dolů na křižovatku, pak 70 m silnicí doprava, po schodech vlevo sejít z cesty a asi 100 m jít dolů lesem. Místu, kde stojí lesní oltář se říká U Panenky Marie.

Lurdská jeskyně vznikla za poněkud zvláštních okolností. Při stavbě kostelíku bylo nalámáno a dovezeno více kamene, než bylo skutečně třeba. Jeden ze členů výboru pro stavbu kostelíku, řídící učitel Smyczek z Jablunkova a zároveň zemský poslanec, navrhl ze zbytku kamene postavit ve státním lese lurdskou jeskyni s lurdskou madonou.

Tak se i stalo. Lurdská jeskyně byla postavena, k ní přiveden zachycený pramen vody ve svahu nad jeskyní. Vysvěcení proběhlo přesně rok po vysvěcení kostela - 5. července 1937 u příležitosti hrčavské poutě.

Náklady spojené s vybudováním lurdské jeskyně i se zachycením vody z pramene a jejím přivedením k jeskyni hradila Slezská Matice osvěty lidové ve Slezské Ostravě.

O vodě u jeskyně se říká, že je zázračná, že léčí oční neduhy, ať už vnitřním užitím nebo omýváním očí. Kronika obce uvádí, že voda je radioaktivní. A pokud si pokropíte onou vodou chodidla, máte zaručeno, že se na Hrčavu určitě opět vrátíte

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.volny.cz/obec.hrcava, na kterých najdete další informace a zajímavosti.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA