Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lučina

Obec Lučina leží v severovýchodní části okresu Frýdek-Místek na levém břehu Žermanické přehrady. Území obce leží v klimatickém regionu - mírně teplý, teplý. Obec Lučina je člen svazu měst a obcí ČR, člen Euroregionu Beskydy a člen Mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady.

Historie
Voda je stejně jako vzduch pro život nepostradatelná. Voda je základem života. Vodu kromě pití potřebujeme k rozmanitým účelům, a to v dopravě, v zemědělství, v průmyslu i k rekreaci. Řeka Lučina od nepaměti sbírala vody ze severních svahů hory Prašivé, a ty pak odváděla severním směrem až pod slezskoostravský zámek, kde se spojila s další beskydskou řekou Ostravicí.

Ticho krásného a malebného údolí řeky Lučiny bylo jednoho dne přerušeno nezvyklým ruchem stavebních mechanismů. To se začal rvát člověk s přírodou, aby tam, kde se „zakously“ bagry do země, postavil velké vodní dílo. Rok 1950 byl posledním rokem volného a svobodného toku řeky Lučiny, kterou v období sucha bylo možno „přejít suchou nohou“, ale v době jarního tání a letních dešťových přívalů se stala dravou a rozběsněnou říčkou, zalévající nemilosrdně celé údolí. To vše se mělo změnit výstavbou údolní nádrže, která by nejen zkrotila řeku Lučinu, ale i zajišťovala dostatek vody pro průmysl nedaleké Ostravy.

První přípravné práce byly zahájeny již koncem roku 1950, a to firmou Československých stavebních závodů a od roku 1951 prováděl stavební práce Ingstav Brno. Samotná výstavba přehrady byla zahájena v březnu 1951 a 9. listopadu 1958 slavnostně předali stavbaři přehradu veřejnosti.
Součástí stavby přehrady byla i výstavba sídliště pro pracovníky stavby a pro některé občany, jejichž domy byly zatopeny (celkem 120 objektů; v některých případech bohužel došlo i k sociálním křivdám). Celé sídliště bylo dokončeno v roce 1954 v počtu 45 dvojdomků. Součástí sídliště byl věžový vodojem, čistírna odpadních vod (byla první čistírnou toho druhu v kraji), dům služeb a škola.

Výstavbou vodního díla Žermanické přehrady došlo ke katastrálním změnám obcí Soběšovice a Dolní Domaslavice. V zátopě katastru obce Soběšovice byl i kostel. Místní lidé odmítali zúčastnit se výkupových jednání, jestliže nebude schválena výstavba nového kostela. Podle návrhu nový kostel se měl stát dominantou nad přehradou v rozmezí katastrálního území Žermanic a Soběšovic a měl sloužit i obyvatelům sídliště Lučina. Obyvatelé Soběšovic ale svou aktivitou a jednotou prosadili současné umístění kostela i hřbitova. Původní kostel občané postupně bourali a materiál převáželi na výstavbu kostela nového.

Prozatímně byla v roce 1956 zřízena v domě Leopolda Mojžíška kaplička, do níž bylo převezeno zčásti i vybavení bouraného kostela (oltář, lavice, obrazy a další). Každou neděli zde vykonával bohoslužby farář Kališ z Dolních Domaslavic a účastnili se jich nejen občané Lučiny, Žermanic a Soběšovic, ale i dělníci ze stavby přehrady. Dokonce zde bylo pokřtěno několik dětí, ale svatba se zde nekonala žádná.

V neděli 29. října 1961 byl vysvěcen nový kostel v Soběšovicích. Dům, kde byla kaplička, odkoupily Válcovny plechu a přebudovaly jej na rekreační středisko „Mostař“.

Turistina a rekreace

Camp Lučina
Camp Lučina se nachází v obci Lučina 12 km severovýchodním směrem od Frýdku-Místku přímo u přehrady Žermanice. Disponuje plochou určenou ke stanování o rozloze asi 1 ha, s množstvím vzrostlých stromů a keřů, poskytujících v letním období stín. V kempu se nachází  42 chatek, 3, 4 a 5 lůžkových, 6 z  nich  je s nadstandardním vybavením (2 místnosti, terasa, lednice, přímotopy, WC, sprchový kout). Ostatní mají sociální zázemí společné ve zděné budově.

Kemp poskytuje možnost pronajmutí nebo postavení  vlastního přívěsu. V kempu se nachází restaurace s turistickou ubytovnou o kapacitě 34 lůžek (1, 2, 3, 4, 5 a 6 lůžkové pokoje). Restaurace s terasou a bufetem  nabízí možnost celodenního stravování, poskytuje rovněž zvýhodněné penze a polopenze v kombinaci s celotýdenními a krátkodobými pobyty.

Ubytování poskytujeme v týdenních a víkendových turnusech, se stravou i bez, možnost ubytování na 1 noc dle volné kapacity. Možnost pobytu domácích zvířat. Restaurace s velkým sálem a menším salonkem je vhodná k pořádání školení, soukromých oslav a jiných společenských akcí.
 
Možnosti:
Dětské tábory, ozdravné pobyty, školní výlety – možnost navštívit zajímavá místa v blízkém okolí.
Rybaření – pro cizince zajistíme rybářský lístek, plavání – molo s dětským bazénkem.
Sport - kromě vodních sportů - míčové hry, ruské kuželky, pétanque, tenis, stolní tenis, minigolf, cyklistika.

Zábava - kulečník, stolní hry, stolní fotbal, hrací automaty pro děti i dospělé, disko, hudba, tanec.
V kempu je pískoviště, kolotoč, dětské prolézačky, ohniště - možnost zakoupení dřeva, grilování.

Jiné možnosti v blízkém okolí: projížďky na koni, vodní sporty, zapůjčení vodních šlapadel.

Celodenní výlety: návštěva relaxačního zařízení „Kotelna“ ve Frýdlantu nad Ostravicí (28 km), návštěva aquaparku  Olešná u F.-Místku (20 km), návštěva skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm (48 km) a další možnost zajištění autobusu.

Čerpáno z oficiálních stránek www.lucina.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA