Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dětmarovice

Dětmarovice leží v severovýchodní části Ostravské aglomerace, 9 km severozápadně od okresního města Karviná v nadmořské výšce 214 až 234 m, nejvyššími body jsou Vilčkův kopec (266 m) a Nebrojův kopec (250 m).

Dětmarovice mají rozlohu 1 376 ha, z toho 61,3 % tvoří zemědělská půda a 38,7 % ostatní plochy.
Hraničí s městy Karviná, Orlová, obcemi Dolní Lutyně a Petrovice u Karviné, na severu pak s Polskem.

Správní území obce tvoří 2 katastrální území - Dětmarovice a Koukolná (159 ha), která se stala součástí Dětmarovic v letech 1872 až 1875. Další místní části jsou Zálesí, Olmovec a Glembovec.

Historie

První písemná zmínka o Dětmarovicích sahá do roku 1305. V první době patřila obec do majetku těšínských knížat. Kníže Přemek prodal v roce 1362 polovinu Dětmarovic Držkovi z Věřňovic, druhou polovinu si dále podržel. Rod Držka z Věřňovic se pak píše z Dětmarovic. Tento rod vystřídal rod z Březovic. Později se polovina vsi dostala do držení orlovského kláštera, odkud ji v roce 1560 ve sporu o nástupce zemřelého opata zabral kníže Adam. Tím byla ves opět spojena v jeden hospodářský celek. Jako součást knížecího majetku, jmenovitě panství fryštátského, sdílely Dětmarovice jeho osudy.

Po Kazimírově smrti roku 1571 musel dát Václav Adam souhlas k prodeji většiny území v Kazimírově držení. Dětmarovice se tak dostaly k rychvaldskému panství. V poslední čtvrtině 17. století jsou však již součástí tafovského panství dolnolutyňského. Roku 1792 koupil Dětmarovice Jan Larisch a spojil je s karvinskými statky. V tomto svazku setrvaly až do zrušení poddanství v roce 1848, pozemková tržba však zůstala v rukou Larischů až do první pozemkové reformy v letech 1924 - 27, kdy byly postátněny některé statky, ostatní vlastnictví bylo zrušeno po osvobození v r. 1945

Obec patřila k fryštátskému soudnímu okresu až do roku 1855, kdy připadla k bohumínskému smíšenému okresu, od roku 1868 byl pak tento okres začleněn pod hejmanství ve Fryštátě. 9. 10. 1938 byl proveden zábor obce Polskem, v období nacistické okupace se tak Dětmarovice staly součástí okresu Teschen. Obec byla osvobozena 1. 5. 1945 sovětskými jednotkami. Od roku 1949 patří do okresu Karviná.

V roce 1785 měly Dětmarovice 691 obyvatel (99 domů) a Koukolná 105 obyvatel (15 domů), v roce 1850 měly 947 obyvatel, v roce 1930 4118 obyvatel (708 domů).

Turistické zajímavosti


Nebrojova kaple
Dle dochovaných historických materiálů postavena v r. 1860 v blízkosti pohřebiště z třicetileté války, pojmenována po dětmarovickém fojtovi z poloviny minulého století, který byl uznáván pro své zásluhy o dobré vedení obce. Dle legendy postavena na památku nešťastné lásky panem Františkem Nebrojem.

Římsko - katolický kostel sv. Maří Magdalény
s farností, postaven v letech 1869 - 70 na místě původního dřevěného kostelíku. Jednolodní, v novorománském slohu, vyzdoben nástropními malbami znázorňujícími výjevy z bible od akademického malíře Josefa Drhy z r. 1958.

Pomník obětem 1. světové války
(na místním hřbitově) a pomník obětem 2. světové války (v parku před Dělnickým domem).

Současnost

Severní část obce je průmyslová, tvořena především největším závodem na katastru obce - tepelnou elektrárnou Dětmarovice, která je součástí akciové společnosti ČEZ. Svým výkonem 800 MW je největší elektrárnou na Moravě. Výstavba proběhla v letech 1971 - 76, dodává jak elektrickou energii, tak i teplo, v posledních letech prošla rozsáhlým ekologickým programem - od 1. 9. 1998 plně odsířena.

Celá jižní polovina správního území je charakteristická řídkou roztroušenou zástavbou selského typu množstvím malých ploch zemědělské půdy, souvislá zástavba je pouze u hlavní silnice Bohumín - Karviná.

V centru obce se nachází Obecní úřad, mateřská a základní škola, zdravotní středisko, lékárna, kostel, fara, hřbitov, pošta, knihovna, několik pohostinství (Dělnický dům, Pod kaštany, Hospůdka na statku, restaurace Gól, Myslivna u Ondry, U mnicha aj.), prodejny potravin, elektro, železářství, průmyslového zboží, textilu apod.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.detmarovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA