Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Petrovice u Karviné

Petrovice leží u státní hranice s Polskou republikou. Celková rozloha Petrovic je 2 047 ha a nachází se v průměrné nadmořské výšce 225 m. Počet obyvatel ke dni 31. 12. 2003 byl 4 345.

Obec Petrovice u Karviné se skládá ze čtyř částí: Petrovice, Dolní Marklovice, Závada a Pstná. Během vývoje byly tyto části několikrát sloučeny a opětovně osamostatněny. K současné podobě obce došlo výnosem Ministerstva vnitra ze dne 16. února 1952. Na severu hraničí s gminou Godów, na východě s gminou Zebrzydowice, obě v Polské republice, na jihu s Karvinou a na západě s obcí Dětmarovice.

Historie    
        
Petrovice byly připojeny v roce 1727 k obci Ráj a koncem 18. století k městu Fryštátu. První zmínky o obci pocházejí ze 14. století, kdy je zmiňována existence kostela. Nynější kostel sv. Martina pochází z roku 1789.

Rozmach obce nastal ve druhé polovině 19. století, kdy zde vznikl chemický podnik s názvem Hraběte Larische–Mőnicha továrna na sodu v Petrovicích. V továrně pracovalo asi 250 lidí, pro které bylo postaveno několik obytných domů. Byla zde vyráběny různé chemické výrobky jako soda, kyselina sírová, umělá hnojiva a podobně.

K rozvoji obce přispěla i železnice — Severní Ferdinandova dráha. V roce 1855 byla postavena v Petrovicích nádražní budova.

Kulturní památky
Petrovice mají na svém katastru dvě kulturní památky a to sochu sv. Jana Nepomuckého a kamenný kříž Kalvárie z roku 1858.

Socha sv. Jana Nepomuckého
V Petrovicích byla postavena koncem 18. století. Autorem sochy je Julius Pelikán z Olomouce. Na vysokém zděném podstavci se zkosenými boky s jehlanovou stříškou je umístěna pískovcová polychromová socha světce 110 cm vysoká. Postava v kněžském rouše s biretem na hlavě drží v levé ruce kricifix, který pravou rukou přidržuje a sklání k němu hlavu. Hlava je obklopena kovovým kruhem se zbytkem hvězd.

Pomník je postaven na hrobě Švédů, kteří padli v době švédské války. Podle lidové tradice se říká, že lípa, která stojí blízko tohoto pomníku, je stará téměř 200 let.

Kamenný kříž Kalvárie
Nalezneme ho u farního kostela sv. Martina v Petrovicích. Pochází z roku 1858 a jde o obdobu kříže z Karviné-Doly. Na přední straně podstavce je reliéf sv. Veroniky a po stranách krucifixu jsou dvě asi metrové sochy. Vlevo Panna Maria a vpravo sv. Jan. Celková výška kříže je asi čtyři metry. Kříž byl restaurován v roce 1995.

V ovále pečeti obce je postava sv. Petra, držící v pravici palmovou ratolest a v levici dva klíče. Nad světcem je okřídlená andělská hlava. Majuskulní legenda na pásce nese název obce PETROWITZ a celé pečetní pole je lemováno vavřínovým věncem. Tato symbolika přešla i na obecní razítka z 2. poloviny 19. století. Razítka z období 1. republiky však už byla pouze nápisová.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.petroviceuk.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA