Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chlebičov

Historie
První písemná zmínka o Chlebičovu pochází z r. 1250 ze zápisu v listině papeže Inocence IV., ve kterém je osada “CLEBICZTOWE” uvedena jako majetek cisterciackého kláštera na Velehradě. V listině olomouckého biskupa Bruna z r. 1265 je název obce zaznamenán jako “CHLEBEGOWE”, na majestátě krále Přemysla Otakara II. z r. 1270 se objevuje jméno “CHLEBESCHAWE”. Klášterní majetek se po vítězném postupu husitů postupně rozpadal a také Chlebičov cisterciáci neudrželi. Přešel do zeměpanského majetku a disponovali s ním opavští Přemyslovci jako s lénem.

V roce 1531 byl prodán klášteru sv. Kláry v Opavě.

Za klarisek se Chlebičov psal neměcky jako Klebsch/Klepsch a držely chlebičovské panství 252 let.

Historickým přelomem v životě obce byly události v pol. 18 stol., kdy po prohrané válce v r. 1742 postoupila Marie Terezie část Slezska Prusku a život obce se stal v dalších letech součástí jeho vývoje.

Po zrušení řádu v r. 1783 připadlo vše pruské královské komoře.

Poté vlastnilo Chlebičov několik majitelů a to až do pozemní reformy na poč. 19. stol.

Rozvoj obce krutým způsobem přerušila 1. světová válka (1914 - 1918). Během ní padlo na různých frontách 27 vojáků z Chlebičova (rukovalo 114). Válka vyústila v rozklad Rakouska - Uherska a v zánik německého císařství. Vznikl samostatný československý stát (28. října 1918). Vznik Československa způsobil zásadní změnu v životě obyvatel Chlebičova.

V únoru r. 1920 bylo Hlučínsko na základě versailleské mírové smlouvy postoupeno nově vzniklé Československé republice a Chlebičov tak spolu s dalšími obcemi spojil svůj osud s nově ustaveným státem. Od r. 1920 do r. 1928 patřila naše obec k okresu Hlučín, od r. 1928 se stala součástí okresu Opava.

Turistické zajímavosti
Nad říčními terasami řeky Opavy v mírně zvlněné zemědělské krajině se rozkládá obec Chlebičov. Katastr obce má rozlohu 348 ha. Chlebičov najedeme severovýchodně od města Opavy. Sousedí s územím Velkých Hoštic, Oldřišova, Štěpánkovic a města Kravař. Střed obce leží v úžlabině vytvořené Chlebičovským potokem v kopcovité Hlučínské pahorkatině v nadmořské výšce asi 275 metrů. Nejvyšším místem je Hadí kopec 303 m n. m. – 2 km směrem na Svobodu a Kobeřice. Nejnižší místo asi 270 m n. m. je u výtoku Chlebičovského potoka, který tvoří jižní hranici našeho katastru a směřuje po velkoplošné hranici ke Kravařům. Vlévá se do Mlýnské strouhy a s ní do řeky Opavy.

Přístupových cest k Chlebičovu je několik. Nejběžnější cesta je od Švédské kaple v Kateřinkách doleva po oldřišovské cestě až na konec městské zástavby k Zempru s řadou topolů, kde odbočíme doprava napolní asfaltovou cestu a pak již celkem přímo 2 km do Chlebičova. Ze západního okraje Malých Hoštic to jsou 2 km a z autobusové zastávky v Pustých Jakarticích 1,5 km. Chlebičov má vlstní celodinní autobusovou dopravu do města Opavy.

Naše obec náleží do středoevropského klimatického okruhu a uplatňují se zde střídavě vlivy Atlantického oceánu a kontinentálního podnebí. Průměrná hodnota srážek je 640 mm. Průměrná roční teplota je 8,0 °C, ve vegetačním období (IV. – IX. měsíc) je průměrná teplota 14,2 °C.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chlebicov.cz/index.php?nid=637&lid=CZ&oid=18884, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA