Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chvalíkovice

Obec Chvalíkovice se rozkládá v místě přechodu severního svahu předhůří Nízkého Jeseníku do údolní nížiny řeky Moravice, asi 7 km jižně od centra města Opavy. Historicky patří na území bývalého Opavského knížectví a Slezska. Intravilán obce leží v nadmořské výšce 290 až 350 m. Katastrální území Chvalíkovice se rozkládá na ploše asi 4,5 km2 v nadmořských výškách 255 m n. m. až 413 m n. m. Počet obyvatel je již delší dobu poměrně stabilní a pohybuje se kolem čísla 680.

Historie
První zmínka o Chvalíkovicích, které byly součástí Hradeckého panství, je z roku 1445. Krátce nato se Chvalíkovice stávají majetkem kostelů (sv. Vojtěcha a sv. Jiří) a majitele postupně měnily až do zrušení poddanství.

Chvalíkovice byly vždy ryze českou obcí. Maminky dětí obecné školy si dokonce v průběhu 2. světové války vynutily existenci české školy v obci.

Během osvobozovacích bojů na konci druhé světové byla obec značně poškozena. Celá řada občanů v jejich průběhu přišla o život. Dne 24. dubna 1945 byly Chvalíkovice osvobozeny Rudou armádou.

Zničené Chvalíkovice nalezly po skončení II. světové války obětavou pomoc v představitelích a řadových občanech města Železný Brod, kteří poskytli chvalíkovickým nezištnou materiální podporu a přiložili ruku k dílu při odstraňování následků války. Toto „kmotrovství“, které vzniklo v roce 1946, se postupně změnilo v přátelství mezi představiteli, organizacemi a občany obou obcí.

Obec je spádována na Opavu, ale historické vazby má také k Hradci n. Moravicí, pod jehož farnost stále patří.

Až do 20. století se jednalo o malou obec se selskými usedlostmi po obou stranách ulice, orientované po spádnici k severu přivráceného svahu a uprostřed rozšířené na náves. K rozšíření obce do stran došlo až v minulém století, především v jeho 2. polovině. V roce 1860 byla uprostřed návsi postavena malá přízemní škola a naproti ní v r. 1865 kaple sv. archanděla Michaela. V roce 1895 byla postavena na horním konci hasičská zbrojnice. Protože stará škola přestala vyhovovat, nahradila ji v roce 1926 dvoutřídní jednopatrová škola pro nižší stupeň.

Zájem o sport vyústil v 50. letech ve svépomocnou výstavbu areálu fotbalového hřiště a poté sokolovny. K ní byla později přistavěna kuželna. V r. 1968 si občané v rámci akce Z postavili obchod s restaurací.

Kulturní památky
- kaple sv. archanděla Michaela
- památník občanům padlým v 1. a 2. světové válce

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chvalikovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA