Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Moravice

Historie
První písemný doklad z roku 1283 se zmiňuje o prvním majiteli obce vladykovi Jaroslavovi z Moravice. Za jeho časů a za časů jeho potomků se obec Moravice značně rozrůstala, bohatla a to zejména za doby panování nejvýznamnějšího člena jejího rodu šlechtice Budivoje. Ten v roce 1461 přikupuje k moravickému panství od knížete Opavského Arnošta panství Vokštejn spolu s Vikštejnským hradem. Od této chvíle se nazýval pán z Moravice a Viikštejna.

Budivoj však krátce na to upadl v nemilost u českého krále Jiřího z Poděbrad tím, že jej odmítl uznat českým králem. Proto byl v roce 1464 dán jako odbojník do klatby a odsouzen ke ztrátě hrdla a majetku.

Hrad Vikštejn byl v té době velice pevný a těžce dobyvatelný, avšak Budivoj věděl, že vojsku Jiřího z Poděbrad nebude schopen dlouho odolávat a tak si zachránil holý život útěkem do Polska.

Tím došlo k rozdělení tak krátkého moravicko-vikštejnského panství. Z tohoto období pochází pravděpodobně pečetní znamení Moravice s vyobrazením sekáče s kosou. Jedná se o vyjádření zemědělské povahy obce a současně o vyjádření typického zaměstnání tehdejších moravických obyvatel.

Zakladatelem nového významného šlechtického rodu v Moravici se stal Jan Dlouhý z Roudnice, který ji kupuje v roce 1493 spolu s přilehlými, dnes již zaniklými vesnicemi nazývanými Krahulí a Hidová. Od té doby se Jan i jeho potomci píší jako Moravičtí z Roudnice.

Dalším významným mezníkem se stává rok 1622, kdy po porážce českých stavů majitelé obce uprchli do ciziny, obec byla zkonfiskována a připojena k opavskému panství Karla, knížete z Lichtejnštejna. Dochází k značnému šíření křesťanství a obec Moravice prochází obdobím svého největšího rozkvětu. Knížata z Lichtejnštejna obci přáli, jejím přičiněním byla v obci již v roce 1725 otevřena nová škola v domku, kde dnes bydlí p. Šebestová. Ta sloužila až do roku 1899, kdy si obec postavila školu novou. Lichtejnštejnové pomohli obci vybudovat v roce 1755 kostel, který nahradil dosavadní dřevěný. V roce 1777 přibyla ke kostelu farní budova. V té době se počet obyvatel Moravice blížil osmi stům.

Turistické zajímavosti
Obec Moravice je v kronikách prvně zmiňována kolem roku 1300. Již v této době stál na tomto místě kostelík, který byl celý dřevěný – od roku 1525 byl kostel farní. Farnost spravoval děkan z Opavy až do roku 1675, kdy zahynul při zpáteční cestě do Opavy. Od té doby patřil kostel pod farnost Hořejší Kunčice. V té době bývala ve zdejším kostele mše svatá pouze jednou za tři týdny. Tato závislost farnosti na Hořejších Kunčicích trvala celých sto let. V roce 1785 poslali farníci žádost císařovně Marii Terezii o navrácení statutu farnosti a o přidělení vlastního kněze. Císařovna farnosti vyhověla, avšak knížecí úřad toto neakceptoval. Farníci se pak ještě 4 roky soudili, ale bez kladného výsledku.

Až v roce 1859 byla moravická farnost znovu ustanovena a byl do ní dosazen kněz. Přestože farnost neměla vlastního kněze, začala v roce 1735 stavět na místě dřevěného kostelíku kostel zděný, který byl postaven v barokním slohu v půdorysu, jak jej vidíte dnes. Po dostavbě byla kostelní věž osazena třemi zvony. K původnímu zvonu z dřevěného kostelíku z roku 1697 byly přidány dva nové, velký zvon s názvem „Maria Hilf“ a zvon malý. O jménech malých zvonů se kroniky nezmiňují. Po roce 1864 velký zvon praskl a byl přetaven na dva nové. V roce 1914 byly všechny zvony zrekvírovány pro válečné účely a nahrazeny zvony ocelovými, které byly na věži až do roku 1928, kdy byly vysvěceny zvony nové. Tyto byly zničeny v roce 1954  při požáru, po kterém z kostela zůstaly pouze obvodové zdi.

V roce 1957 bylo započato za pomoci obětavých lidí s přípravou na obnovu kostela, což se podařilo za velmi krátkou dobu – započato bylo na jaře 1958 a již v říjnu téhož roku byl kostel znovu vysvěcen. V roce 1984 byla na kostele zhotovena nová fasáda. V lednu 1996 zemřel poslední (zatím) stálý duchovní správce farnosti a duchovní správou byl pověřen kněz z Melče. V průběhu dalších let bylo stále více patrné, že kostel bude potřebovat další opravy. Spravování budovy kostela si vzali za své farníci, kteří v roku 1996 opravili a vymalovali interiér kostela. Natřena je již také venkovní fasáda.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecmoravice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA