Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bílsko

Obec Bílsko se nachází v Olomouckém kraji asi 10 km jihozápadně od města Litovle. Plocha katastru obce je 373 ha/pole 287 ha, lesy 62 ha a zbytek zahrady, pastviny a louky. V obci žije 213 obyvatel včetně chovanců Ústavu sociální péče Nové Zámky, jehož pobočka v Bílsku  byla uvedena do provozu v roce 1996.

Obec Bílsko je členem svazku obcí: Sdružení obcí Střední Moravy, Mikroregionu Litovelsko a  Vodovod Pomoraví, dále je členem „Svazu měst a obcí České republiky“. Obec Bílsko je od roku 1999 zapojena do Programu obnovy venkova. V roce 2003 se obec Bílsko zúčastnila soutěže Vesnice roku, za což jí byl udělen „Diplom  za citlivý přístup k duchovnímu bohatství vesnice“. Znak a prapor byl obci udělen Poslaneckou sněmovnou  12. února 2003.

Historie   
Přestože první písemná zmínka o obci Bílsko pochází až z konce 16. století, dá se předpokládat, že původní osada byla založena ve století čtrnáctém souběžně s okolními vesnicemi. Známý historik Ladislav Hosák uvádí, že se obec připomíná k roku 1349, bohužel však necituje prameny, z nichž tuto informaci čerpal.

Nejstarším písemným dokumentem, který měla vesnice v obecní truhlici, byla listina daná na Chudobíně na Hromnice roku 1672. Tou Ondřej Leopold Volčinský, svobodný pán z Volčína, pán na Chudobíně postoupil obci Bílsko les "Občinu". Bílsko zůstává součástí Chudobínského panství až do roku 1850.

Během třicetileté války bylo chudobínské panství značně zpustošeno a okolní vesnice vykazovaly velký počet poustek (opuštěných usedlostí), v Bílsku nebyla žádná usedlost opuštěna. Podrobné zprávy ze života Bílských občanů z té doby nejsou dochovány, přesto lze soudit, že po třicetileté válce byli v Bílsku usazeni také Němci. Vrchností jmenovaný představitel obce - rychtář - měl kromě práva dohlížení nad dodržováním robotních povinností poddaných i právo na spravování obecního jmění.

Z událostí 19. století je nutno připomenout důležitý zlom, který přinest rok 1848, kdy se zhroucením starého feudálního systémubylo i zrušení poddanství a správní i soudní pravomoci vrchnostenských úřadů. Od roku 1850 byl zaveden nový systém státní správy, v němž se obec Bílsko stáva samostatnou obcí, která je začleněna do politického a soudního okresu Litovel. V čele obecní samosprávy stanul starosta zvolený obecním výborem.

Události spojené s prusko-rakouskou válkou roku 1866 příliš obec Bílsko nezasáhly. Obec pouze tížily přípřeže, které museli usedlí poskytovat vojenské správě. Pokrok v řízení obecních záležitostí nastal, jak uvádí místní kronikář, za starostování Josefa Knajbla od roku 1866. Obecní rozpočty v následujících letech vykazovaly průměrný roční příjem 1800 zlatých a průměrné roční vydání 1500 zlatých.

Ve druhé polovině 19. století nastal v obci Bílsko čilý stavební ruch. Dosavadní dřevěné budovy byly nahrazeny novými budovami z kamení a cihel, některé z vepřovic. Dosud velmi rozšířené doškové střechy byly zakázány. Stavby nebyly příliš drahé, cihly si pálili stavebníci sami, kámen byl nalámán v nedaleké skále Na vrškách u lesa.

Památky

Bílský kostel
Kostel v Bílsku byl vystavěn především zásluhou Terezie Lžičařové, vdovy po majiteli gruntu č. 11, bratra jejího muže P. Josefa Lžičaře a cholinského kaplana P. Františka Ševčíka, otce této myšlenky.

Terezie Lžičařová věnovala velkou část svého dědictví na zřízení kostela a duchovní správy v Bílsku, P. Josef Lžičař daroval roku 1989 k tomuto účelu 10 300 zlatých na zvony a varhany. Projektantem stavby se stal stavitel Josef Brach z Loučky. V roce 1901 byly napáleny cihly a dalšího roku byla stavba zahájena.

Současně se budoval klášter pod vedením kněze řádu redemptoristů (řeholní řád založený roku 1732 v jihoitalském Scale sv .Alfonsem Maria Liguori, Redemptor - Vykupitel) P. Josefa Nedbala z Červenky. Stavba kostela byla dokončena v roce 1903 a byly zakoupeny zvony a varhany. Dne 4. října 1903 byl kostel, zasvěcený "Božskému srdci Páně", olomouckým arcibiskupem dr. Theodorem Kohnem slavnostně vysvěcen.

Mecenáš kostela P. Josef Lžičař se však toho již nedožil, zemřel roku 1901 a je pochován na městském hřbitově v Litovli. Terezie Lžičařová se slavnostní ceremonie zúčastnila, zemřela o osm let později a je uložena v rodinné hrobce v Cholině.

Během 1. světové války došlo k rekvizici kostelních zvonů pro válečné účely. Když se v poledne 20. září 1916 naposledy rozezvučely první dva zvony určené k roztavení, lidé stáli před kostelem a plakali. Největší zvon vážící 700 kg měl nápis "Vítězná ochránkyně Moravy, oroduj za nás!" a menší o váze 350 kg "Svatý Cyrile a Metode, orodujte za nás!".

Roku 1921 byly pořízeny tři nové bronzové zvony. Poprvé zazněly na půl hodiny o silvestrovském večeru téhož roku, přičemž bylo vypáleno 101 ran na oslavu. Zvony dodala firma Octavian Winter z Broumova za 70 000 korun. Největší zvon daroval kostelu tehdejší starosta František Spurný, další dva byly hrazeny z milodarů věřících.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.oubilsko.cz/index_cz/hlavni.jsp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA