Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Drahanovice

Obec Drahanovice se nachází na úpatí drahanské vysočiny, z jižní strany pod lesy Velkého Kosíře, v současné době vyhlášeného přírodním parkem, ze západní strany je obepínána přírodním parkem Terezské údolí. Dosahuje nadmořské výšky 265 m n. m. Středem vesnice protéká potok Zlatá stružka, jehož prameniště je vyhlášeno významným krajinným prvkem.

První zmínky o obci se datují od r. 1322 a jsou zde dochovány vzácné historické památky. Dominantou těchto památek je pozůstatek gotické tvrzní věže - „Černá věž“ a zvonice kostela sv. Jakuba Většího.

Obec Drahanovice má výjimečnou kvalitu historickou, estetickou, ale i biologickou. Samotná obec s nejbližším okolím je situována ve výhodném prostředí, které bylo osídleno v dávných dobách, o čemž svědčí archeologické nálezy, které potvrzují osídlení v kraji pod Kosířem.

Obec je utvořena z dalších částí, tj. Ludéřova, Střížova, Kníniček a Lhoty pod Kosířem a má 1648 obyvatel.

Zajímavosti

Park za cukrovarem v Drahanovicích
Je registrován jako významný krajinný prvek. Cílem ochrany je zachování významného krajinného prvku, historického parku, se sbírkou významných domácích i exotických dřevin/jinam dvoulaločný, tis, lípy, duby, buky, jasany, platan, kaštan/, s nezanedbatelnou funkcí refugia řady druhů planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů, včetně ohrožených druhů, např. lyska černá (Fulica atra), ropucha obecná (Bufo bufo) a skokan štíhlý (Rana dalmatina).

Přírodní park Velký Kosíř o rozloze 7,03 km se rozkládá na katastrálních územích Slatinice, Drahanovice, Kníničky, Lhota pod Kosířem a plynule navazuje na hodnotné území v okrese Prostějov. Posláním přírodního parku je zachovat ráz krajiny typický soustředěnými přírodními, estetickými a krajinnými hodnotami s předpoklady koexistence rekreačních funkcí, přiměřeného

Historie   
Drahanovice se poprvé připomínají r. 1322. Jako samostatný statek dlouho patřil drobné šlechtě, jejíž někteří příslušníci se psali z Drahanovic. Vratislavu Bernardu Drahanovskému ze Stvolové byly Drahanovice po Bílé hoře konfiskovány a v následující době často měnily majitele. Roku 1724 připadly k panství v Čechách pod Kosířem a k němu náležely až do zrušení patrimoniální správy.

Německý název obce byl Drahanowitz. Místní části obce mají tyto názvy: Hájenka /Lusthós/, Na Nové, Na dědině, Na horce, V Přemyslovicích, Lázinka, V chaloupkách, Na zábraní.

V červnu 1960 připojena obec Lhota pod Kosířem. V roce 1900 zde byla četnická stanice a pošta, v roce 1928 zde byla i železniční stanice. Největším podnikem v obci byl cukrovar, který byl založen v roce 1861 za hraběte Augusta Sylva-Tarouccy. V jeho držení byl do roku 1870, kdy přešel do vlastnictví „Aktiengessellschaft der k.k.priv. Zuckerfabrik in Drahanowitz“.

Počátkem 20. stol. došlo k utvoření Akciové společnosti rolnického cukrovaru na Drahanovicku. Tato společnost r. 1914 od barona Kleina, který byl hlavním účastníkem společnosti, cukrovar vykoupila pod názvem Rolnický akciový cukrovar v Drahanovicích. V roce 1945 přešel podnik pod národní správu a v roce 1947 byl znárodněn. V současné době je provoz cukrovaru zrušen a celý objekt je v konkurzu.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.obecdrahanovice.cz/index_cz/hlavni.jsp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA