Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Moravský Beroun

Srdečně Vás vítáme na internetových stránkách Města Moravský Beroun, které je bránou do Nízkého Jeseníku. Leží na jižním úpatí Slunečné, nejvyšší hory tohoto pohoří (800 m n. m.) v krajině, která každého návštěvníka upoutá svou malebností a nezaměnitelnou atmosférou vesniček, lesů a neporušených přírodních scenérií.

Díky železničnímu a silničnímu spojení s Olomoucí a Opavou je Moravský Beroun přirozeným východiskem pro turistické toulky krajem. Nedaleko centra, v části Ondrášov, se můžete osvěžit u minerálního pramene, který je znám již od 14. století. Moravský Beroun má asi 3 500 obyvatel, jeho součástí jsou, kromě Ondrášova, další místní části: Sedm Dvorů, Nové Valteřice a Čabová. Historie města je spjata s historií šternberského panství na severní Moravě.

Historie města
Moravský Beroun je bránou do Nízkého Jeseníku, který každého návštěvníka upoutá svou malebností a nezaměnitelnou atmosférou vesniček, lesů a neporušených přírodních scenérií. Ve městě žije 3 347 obyvatel, katastrální výměra činí 5 122 ha.

Jeho dějiny jsou spjaty s historií šternberského panství na severní Moravě. Základy mu položil někdy v polovině 13. stolet. Zdislav ze Šternberka, jenž získal podhoří Nízkého Jeseníku jako výsluhu od českého krále Přemysla Otakara II.

První zmínka o Moravském Berouně jako o městě naznačuje, že vzniklo před rokem 1339. Podnětem pro jeho vznik byla hornická činnost, jak dokládá městský znak obsahující kleště a hornické kladivo. V rámci německé kolonizace se Moravský Beroun stal střediskem dolování a zpracování železné rudy.

Kutací práce v regionu řídil horní úřad v čele s hormistrem. Nejstarším cechem v Moravském Berouně byl cech kovářský. V roce 1577 dostalo město od císaře Rudolfa II. právo konat dva výroční trhy. Po čase získalo město i právo volného obchodu a trhu a výčepní právo. V druhé polovině 16. století vyvolala náboženská svoboda novou vlnu německého přistěhovalectví, v níž se ztrácejí zbytky českého obyvatelstva. Město bylo postiženo třicetiletou válkou, která přinesla hospodářský úpadek a bída následně vyvolala fanatismus čarodějnických procesů.

Teprve koncem 18. a začátkem 19. století prožívá město období rozkvětu spojeného s tkalcovskou výrobou a s textilním průmyslem. Nástupcem tohoto průmyslu je dnešní podnik Granitol, a. s. , který je nejvýznamnějším zaměstnavatelem v regionu.  Zabývá  se především výrobou plastových technických a obalových fólií a svařovaných  výrobků z těchto fólií. V současné době  je největším výrobcem ve svém oboru podnikání v České republice. V roce 1872 bylo dokončeno železniční spojení s Olomoucí, v roce 1928 zahájila provoz autobusová doprava.

Okres Moravský Beroun byl na začátku 20. století osídlen téměř výhradně Němci, příliv českého obyvatelstva nastal teprve po vzniku Československé republiky.

K historickým památkám patří rodný dům prof. C. Hanela (1751-1820), učitele Jakuba Jana Ryby, rektora a faráře ve Staré Vodě, který stojí na náměstí. Dominantou města je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie v renesančním slohu, který byl postaven v letech 1606 -1610, s nejstaršími varhanami na Moravě.

K pamětihodnostem taktéž patří velmi kvalitní barokní plastika Panny Marie Immaculaty z roku 1760, která bude po rekonstrukci náměstí umístěna zpět na náměstí, dále litinová plastika Vítězného Krista s praporem z roku 1868, secesní náhrobek s bronzovou postavou truchlící ženy z počátku 20. století, obnovená kaple na Křížovém vrchu, kostel Povýšení Svatého Kříže s fragmentem gotického původu, budova radnice ze 17. století, budova fary z 16. století, která byla prohlášena roku 2006 kulturní památkou a budova školy z počátku 20. století.

V Nových Valteřicích se nachází unikátní lovecký zámeček - technická památka zakoupená na průmyslové výstavě v Paříži roku 1848. Na sever od Moravského Berouna v místní části Čabová stojí za obdiv  kamenný kříž  z roku 1731, dílo sochaře Sebalda Kapplera, který byl restaurován v roce 2006.

Nedaleko centra, v místí části Ondrášov, jsou zřídla výtečné minerální vody známé pod názvem Ondrášovka. Voda byla prohlášena v roce 1357 Štěpánem ze Šternberka za léčivou. Pramen Josef byl objeven již v roce 1260. Nejvydatnějším pramenem je pramen Klitis, prýštící z vrtané studny 150 metrů hluboké.

Na severozápadní straně převyšuje obec o 27m  Křížový vrch  - park se zahradními a lesními partiemi.

Uprostřed náměstí roste památný strom - více než dvousetletá lípa, vysazená jako připomínka dávné tragédie - obrovského požáru v roce 1779, při němž téměř celé město vyhořelo.  V roce 2005  získala titul Strom Olomoucka a v roce 2006 se v celostátním kole ankety Strom roku 2006 umístila na úctyhodném 10. místě z 91 navržených stromů.

Současnost
V obci je vybudována kanalizace, vodovod a čistička odpadních vod a obec je zcela plynofikována. Do její vybavenosti patří informační centrum, kino, pošta, knihovna, Hotel Národní dům, restaurace R-klub s nově rekonstruovaným společenským sálem, volejbalové, tenisové a fotbalové hřiště, rybník, který slouží i ke koupání, a lyžařské běžecké tratě. Na území obce působí významné zdravotnické zařízení Odborný léčebný ústav geriatrický s tradicí od roku 1867.

Turisticky atraktivní místa jsou propojena kvalitní sítí turistických a cykloturistických trav. Ubytovaní poskytuje hotel Národní dům, Penzion U Zajíců a Penzion  Gizita.

Šternberkové vybudovali asi v polovině 14. století na Křížovém vrchu hrad, který takřka navazoval na městská opevnění a bezprostředně sloužil k ochraně blízkých železnorudných dolů a hutí. V písemných pramenech se poprvé připomíná v r. 1406, kdy jej získal Lacek z Kravař. Byl zbořen asi v r. 1430 při tažení husitských vojsk pod vedením Prokopa Holého na Šternbersko proti tamním Zikmundovým spojencům a nebyl již obnoven. Zříceniny postupně chátraly, až zmizely téměř úplně, do dnešní doby se dochovaly jen pozůstatky základů hradebních zdí.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.morberoun.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA