Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Senice

Obec Senice na Hané leží v rovinaté části okresu Olomouc, asi 18 km severozápadně od okresního města a 10 km jihovýchodně od Litovle. Malebná obec, rozprostírající se na březích říčky Blaty. Nejvyšším bodem v k. ú. Senice na Hané je kopec Bořík s nadmořskou výškou 340 m.

Obec se skládá ze tří částí - Senice na Hané, Odrlic a Cakova. Obec je členem sdružení obcí mikroregionu Litovelsko a Regionu HANÁ. Pro všechny své části má obec schválený územní plán a také program obnovy vesnice.

Historie
Archeologické nálezy dokládají existenci osídlení v dnešní obci a jejím okolí již na konci 3. tis. před n. l. V 11. století tedy patřila část Senice klášteru Hradisko, zbývající část, rozdělena na několik dílů, patřila různým majitelům, kteří se v důsledku dědictví či prodeje často měnili. Ve 2. polovině 14. století patřila část vsi pánům z Kunštátu.

Dodnes žije v povědomí starousedlíků dcera Smila z Kunštátu Eliška, která díl Senice zdědila v 1. pol. 15. století. Vlastnila také tvrz Lysov u Seničky a odtud podél potoka jezdila každou neděli do Senice do kostela. A tak podle pověsti Eliščina stezka nikdy nezarostla travou.

Po dobu více než jednoho století prameny o Senici mlčí a první torzovité zmínky se objevují až od druhé poloviny 13. století. Většina Senice patřila původně vladykům ze Senice, později i vladykům z blízkého okolí, malý díl zůstával majetkem hradišťského kláštera a svůj podíl, byť malý, zde měla už i olomoucká kapitula. V průběhu 14. století se Senice stala přirozeným centrem celé přilehlé oblasti. Bylo to dáno zejména tím, že zde existoval farní kostel, jehož existenci dokládá zápis v olomouckém nekrologiu z roku 1333 o úmrtí senického faráře. Čtyři senické dvory jsou poprvé zmiňovány v letech 1340, 1342, 1355 a 1358 je v pramenech rovněž poprvé uveden senický mlýn a také krčma.

Od počátku 16. století až do r. 1848 patřila Senice s výjimkou malé části patřící stále hradišťskému klášteru, olomoucké kapitule. Olomoucká metropolitní kapitula u sv. Václava byla po olomouckém biskupství druhým největším vlastníkem půdy v okolí Olomouce.

Památky

Kostel sv. Maří Magdaleny
Senická farnost patří k nejstarším na Moravě, není ovšem známo, kdy a kým byl kostel s farou založen. Vznikl před rokem 1333, neboť k tomuto roku je v nekrologiu olomoucké kapituly zaznamenáno 40 grošů roční činže po zemřelém senickém faráři Janovi. V literatuře se někdy, ovšem bez udání pramene, uvádí jako první zmínka o senickém kostele dokonce již rok 1263. Starý senický kostel v roce 1654 vyhořel a zůstala pouze kostelní věž. Po provizoriu trvajícím celé půl století, byl v letech 1704 - 1705 postaven v Senici nový kostel. Kostel i fara byly značně poškozeny požáry v letech 1769 a 1771.

V roce 1772 byl opraven kostel a postavena nová fara. Obraz sv. Maří Magdaleny pro hlavní oltář namaloval olomoucký malíř Josef Pilz v roce 1794. Vzdělání bylo po celá staletí považováno zejména pro život na venkově za věc zcela zbytečnou a nepotřebnou.

Ani Senice nabyla v tomto případě výjimkou. I když přímo v místě existovala fara a lze předpokládat, že se faráři pokoušeli položit základy vzdělání, není divu, že prameny o senické škole dlouho mlčí. První a na dlouhou dobu i poslední zmínka o senické škole pochází až z roku 1680, budova "staré školy" byla postavena v r. 1876. Dnes má obec dvě školní budovy, od 5. ročníku i pro děti z okolních vesnic a moderní budovu mateřské školky.

K historickým a kulturním památkám v Senici patří nesporně v první řadě zdejší farní kostel sv. Maří Magdaleny. Je to hodnotná barokní stavba z let 1704-1705, se starší renesanční věží, která odolala zhoubnému požáru v roce 1654. V obci a v jejím katastruje i několik menších církevních staveb, sloupů a křížů, jako barokní kaple sv. Josefa, socha Ecce homo z roku 1827, sloup se sochou sv. Isidora z r. 1833 a mnohem starší Smírčí kříž. Není náhodou, že nejvýznamnějším rodákem Senice byl Jan Věnceslav Pavelka, narozen 15. května 1856 (č.p. 80), nadšený a neúnavný propagátor pokrokových metod i strojů a družstevnictví v zemědělství. Byl také v roce 1895 jmenován prvním čestným členem tohoto spolku a patřil k zakladatelům rolnické družstevní mlékárny v Senici v roce 1895, takže mu byla v roce 1936 na budově této mlékárny právem zasazena pamětní deska.

Pavelka stál také u kolébky hospodářského družstva pro severní Moravu v roce 1895 a okresního hospodářského družstva okresu Litovel v roce 1896, opět jednoho z prvních na Moravě. J. V. Pavelka působil nakonec jako vrchní zemědělský rada v Brně a zemřel v roce 1931. V roce 1900 postavil Leopold Kašpar na pozemcích u nádraží svoji továrnu na výrobu mlynářských a sladařských strojů. Dnes zde stojí Panav, a s., továrna na výrobu vlečných vozidel.

Okolí Senice tvoří půvabná hanácká rovina, na západní straně pak první kopce Drahanské vrchoviny. V blízkém okolí je možné navštívit zámek Náměšť na Hané, známý především expozicí kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů.

Krásnou procházku nabízí Terezské údolí. Opačným směrem jsou Příkazy se zachovalou architekturou typické hanácké vesnice a s uceleným souborem staveb, kde je instalována stálá expozice o historii hanácké vesnice - Kameníčkův grunt. Stálou expozici nejrůznějších drobných předmětů používaných na vesnici našimi rodiči a prarodiči má Obec Cholina. Muzeum je je umístěno v prostorách nad obecním úřadem.

Procházkou z Cakova dojdete ke Svaté Vodě, kde na okraji osad, u pramene jednoho z přítoků Blaty, je drobná kaplička. Podle pověsti má voda zázračnou moc. Vzdálenější je hrad Bouzov, arboretum Bílá Lhota, Čechy pod Kosířem, lázně Slatinice, hrad Úsov a centrum našeho mikroregionu - Litovel.

Naše obce je též součástí Regionu HANÁ, který tvoří část obcí mikroregionu Litovelsko a celý mikroregion Kosířsko. Jedním z krásných míst je Černá Věž v Drahanovicích, vystavěná v gotickém slohu.

V těsné blízkosti naší obce se nachází tyto obce: Dubčany, Senička, Loučany a místní část obce Těšetice – Vojnice.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.senicenahane.cz/index_cz/hlavni.jsp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA