Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slatinice

Obec Slatinice se rozprostírá na východním úpatí Velkého Kosíře, který je posledním výběžkem Drahanské vrchoviny, uprostřed trojúhelníku měst Olomouc, Prostějov a Litovel. Svůj název získala od močálů - Slatin, které byly zejména na místě dnešního mlýna. Ve staré obecní pečeti byla vyryta nádoba do níž vtéká voda a nápis "Péezet deidiny hrubich Slatienicz 1698".

První zprávy o Slatinicích pochází z doby vlády rodu Přemyslovců (první písemná zpráva r. 1249), lázně byly založeny v 17. století a první zmínky o slatinické léčivé vodě jsou již z roku 1580 od proslulého moravského lékaře Tomáše Jordána z Klausenburka. Minerální pramen přírodní sirné vody s hypotonickým obsahem sirovodíku se využívá zejména pro léčbu onemocnění pohybového ústrojí, léčbu po operacích kloubních náhrad a po úrazech pohybového ústrojí.

Pro příjezd do Slatinic je možné využít autobusové linky z Olomouce, Prostějova a Litovle (vzdálenost těchto měst je asi 13 km). Vlakem se k nám dostanete z Olomouce i Prostějova. Samotná obec a její okolí je protkána množstvím stezek pro pěší a cyklisty. Cílem těchto tras je především turisticky velmi zajímavá lokalita přírodního parku Velký Kosíř, v jehož středu se nachází hanácká "velehora" Velký Kosíř s nadmořskou výškou 442 m.

Mezi dominantní objekty obce patří barokní kostel s farou, budova lázní, škola a sokolovna, mlýn a "Lichtenšteinský dvůr", dnes využívaný obecním úřadem. K nejen pasivnímu odpočinku je možné využít atraktivní prostředí sportovního areálu s řadou atrakcí určených především pro mládež. Příjemně relaxovat můžete i v lázeňském parku v těsné blízkosti jednotlivých balneoprovozů. Jen pár kilometrů od Slatinic je možné obdivovat další turisticky zajímavá místa, jako např. Černou věž v Drahanovicích, zámek a přírodní park Terezské údolí v Náměšti na Hané, zámecký park v Čechách pod Kosířem a přírodní park Vápenice u obce Slatinky.

Mezi významné místní kulturní akce patří především tradiční slatinické hody, které probíhají vždy v polovině srpna, dále nedělní promenádní koncerty v lázních, koncerty vážné hudby v kostele a množství dalších akcí pořádaných kulturní komisí a různými spolky. OÚ vydává každoročně v prosinci Zpravodaj obcí Slatinice a Lípy.

V obci se pravidelně odehrává i množství sportovních akcí, kterých se účastní soutěžící z celé republiky, mnohdy i ze zahraničí. Jsou to především fotbalová utkání ve sportovním areálu, který využívá stále více družstev a to i ligových. Na dvou antukových kurtech ve dvoře bývalého "Lichtenštejnského statku" se pravidelně pořádají tenisové turnaje a příznivci střelných zbraní a kynologie se mohou zúčastnit soutěží pořádaných členy mysliveckého sdružení v areálu myslivecké chaty "U Lumpíka".

Po návštěvě místních zajímavostí, po kulturním či sportovním vyžití se můžete občerstvit v několika místních provozovnách. Restaurace je umístěna v samotných lázních a přímo naproti lázeňskému parku najdete restauraci s kavárnou, cukrárnu a také hostinec "Na Figleně". Ve svahu pod kostelem je umístěna vinárna s vinným sklípkem a kvalitní občerstvení Vám poskytnou i přímo ve sportovním areálu.

Historie
V řadě historických prací různých historiků se objevila zmínka o první zprávě o Slatinicích již prý na počátku 13. století, konkrétně k datu r. 1207 a někde i rokem 1247. Další písemná zmínka o obci Zlatina, tentokráte již s bližším určením jako Zlatina Maior (větší Zlatina) v listině Markraběte Moravského Přemysla Otakara II. ze dne 14. 9. 1249 byla připsána obci Slatinice. V této listině odkazuje jistá ("Matrona") Střezna část svého majetku v naší obci klášteru sv. Petra v Olomouci. V dalších písemných zprávách pokud se objevuje jméno Zlatina již má rozlišení, a to Zlatina Maior (větší) Slatinice a Zlatina Parva (menší) Slatinky. Z toho plyne, že skutečně historicky první písemnou zprávou o naší obci je ta, co se uvádí ve výše uvedené listině z roku 1249.

Turistika

Přírodní léčebné lázně Slatinice
Slatinické lázně také nazývané "Hanácké Píšťany" leží v úrodné rovině na úpatí Malého Kosíře. Historické kořeny lázní sahají až do 16. století s prvními písemnými záznamy o léčbě sirnými prameny Vladyky Šimona z Nadějova.

Zdrojem pro slatinická zřídla jsou atmosferické srážky zachycené slepenci, drobami spodního karbonu a devonskými vápenci, které přitékají krasovými dutinami a puklinami. V současné době je lokalita známá vývěrem sirovodíkových vod a prameny: sv. Václav pod sokolovnou, hloubka vývěru 165 m, sv. Vít u Zdráhalového, hloubka vývěru 150 m, Zdeněk ve mlýně, hloubka vývěru 13,4 m, sv. Jan u koupaliště, hloubka vývěru 160 m s teplotou vody v průměru 16 °C a dalším vývěrem u ubytovny Hanačka s hloubkou 289 m, který je uzavřen. V roce 1974 dostaly lázně statut moravských lázní.

Čtyřista let jsou záznamy v lékařských knihách o významu zdejších léčivých pramenů, kdy slavný lékař Tomáš Jordán z Klasenburku v roce 1580 popsal léčivost sirnaté vody. Imponující je však i tradice skutečné lázeňské péče, která se ve Slatinicích poskytuje již 300 let. Na místě dnešní hlavní budovy (Morava) byly lázně zřízeny kolem roku 1679, ovšem léčivý pramen byl popsán již v roce 1545.

Lázeňský objekt dal roku 1792 postavit Alois Josef Lichtenštejn. Podle informací památkářů je slatinická budova nejstarší zachovalou na Moravě . A to i přesto, že na moravském území lze najít i starší lázeňská místa, jako např. Luhačovice, či Velké Losiny, kde ovšem byly tamní lázeňské budovy v průběhu let různě přestavovány. Další budovy sloužící dnes k ubytování rozšířily lázeňský areál v letech 1939, 1942, 1980 (Hanačka, Mánes I a Mánes II).

Základem lázeňské léčby jsou sirovodíkové koupele o teplotě 35 - 38 °C (silné sirnato-železité prameny mají nejvyšší radiovou emanaci z moravských lázní). Přírodní léčbu doplňují elektroléčby, krátkovlnná diatermie, procoinová iontoforéza, ultrazvuk, horské slunce, pulsní magnetoterapie, parafinové zábaly, perličkové koupele i podvodní masáže. V roce 1998 přibyla ještě uzavřená uhličitá léčba. Důležitá je i pohybová léčba - léčebný tělocvik. Cvičí se pod vedením odborných rehabilitačních pracovnic, individuálně i v malých skupinách. Účinný je zejména tělocvik v krytém bazénu s minerální vodou.

Slatinické léčebné procedury umožňují pacientům velice úspěšnou léčbu chronických nemocí pohybového ústrojí, jde o nemoci z opotřebení kloubních chrupavek (arthrózy), degenerativní změny na páteři (vertebrogenní bolestivé syndromy) nebo o nemoci zánětlivého původu (záněty kloubů, Bechtěrejevova nemoc), řídnutí kostí (osteoporóza), kloubní i mimokloubní revmatismus. Mnoho pacientů dochází po operaci velkých kloubů, zejména po totálních náhradách kloubů kyčelních a kolenních a po úrazech pohybového ústrojí s omezením pohyblivosti a v rámci předoperačních příprav.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.slatinice.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA