Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Býšť

Obec Býšť naleznete v Pardubickém kraji okrese Pardubice. Leží 10 km jihovýchodně od Hradce Králové na křižovatce silnic Hradec Králové – Holice (Svitavy, Brno) a Pardubice – Třebechovice pod Orebem. Obec obklopujíí ze všech stran krásné lesy.

Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1360, kdy patřila vladyckému rodu z Černčic. Dalšími vlastníky Býště byli: Jan ze Šternberka a bratři Arnošt, Chval, Mikuláš a Kryštof z Leskovce, kteří ji roku 1508 prodali Vilémovi z Pernštejna, tehdejšímu majiteli pardubického panství. V roce 1996 zvítězila obec Býšť v krajském (regionálním) kole hodnocení obcí Východočeského kraje. V roce 2006 získala Obecní knihovna v Býšti státní cenu Knihovna roku 2006.

Zajímavost


Kostel sv. Jiří
Dominantou obce je kostel sv. Jiří, pocházející z roku 1360. Nynější barokní podobu získal kostel v roce 1823.

Eduard Nápravník
Nejvýznamnějším rodákem obce je hudební skladatel Eduard Nápravník - čestý občan obce Býšť. Narodil se v roce 1839 a byl dirigentem a ředitelem Carské opery v Petrohradě. U příležitosti 160. výročí jeho narození byla odhalena pamětní deska v budově základní školy.

Rozlohou katastrálního území 3 650 hektarů je Býšť druhou největší obcí okresu, hned po městě Pardubice.

Obecní knihovna v Býšti získala v roce 2006 v krajském kole soutěže „Vesnice roku“ Diplom za vzorné vedení knihovny a v celostátní soutěži „Knihovna roku 2006“ se umístila na 1. místě.

Příroda

Obec se díky své poloze a nádherné přírodě v okolí stala cílem spousty rekreantů, kteří zde naleznou krásnou přírodu, čistý vzduch a klidné prostředí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.byst.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA