Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černá u Bohdanče

V Polabské nížině, severozápadním směrem od Pardubic leží obec Černá u Bohdanče. Svůj název získala víska patrně podle rázu okolní krajiny, kdy v době počátků osídlování rostly v okolí husté, převážně bukové lesy.

Nejstarší zmínky o Černé jsou ze 14. stol. V té době byla ves majetkem Albrechta z Cimburka, který ji v r. 1377 prodal Opatovickému klášteru. Po zpustošení kláštera připadla obec do majetku Diviše Bořka z Miletínka, později knížat Minsterberských. V r. 1488 získal Černou do zástavy pan Václav Žehušický z Nestajova a Žehušic, který své dědictví a právo k dědinám Opatovického kláštera, prodal Vilémovi z Pernštejna za 3 000 zlatých uherských.

Roku 1560 prodali Pernštejnové obec spolu s ostatním panstvím Maxmiliánovi. Po letech připadla Černá bohdanečskému úřadu, dle panského urbáře měla k roku 1588 evidováno 10 obytných čísel. Poprvé byla obec registrována jako samostatně hospodařící v r. 1794. Rokem 1960 byla přičleněna k nedaleké obci Rybitví a po 30 letech se stala opět oficiálně samostatnou. V Černé jsou vysázeny lípy na počest významných osobností, protéká jí Rajská struha, vlévající se do Labe. Dominantou u struhy je mlýn pana Cepla ze 17. stol. Současným majitelem je rodina Zářeckých.

V roce 1950 bylo založeno JZD, kterému předsedal pan Křičenský. Od roku 1990 se stal ing. Štěpanovský dobře prosperujícím podnikatelem v tomto oboru. Máme tu chovatele dostihových koní pana Dobruského, autoopravnu pana Jedličky, autobusovou dopravu pana Dařílka a nespočet dalších neméně úspěšných podnikatelů.

Náves obce zdobí zvonička a památník, který nese jména padlých vojínů v 1. světové válce, datovaný k r. 1930. V této části vísky je situována budova OÚ, pohostinství a obchod se smíšeným zbožím.

Plynofikace v naší obci proběhla v roce 1986 a o čtyři roky dříve, tedy v roce 1982 byl uveden do provozu vodovodní řad.

Dnes stojí na území obce Černá u Bohdanče 85 domů a 35 zahrádkářských chatek.

Obec je díky dvěma písníkům vyhledávaným místem pro odpočinek, rybaření a sportovní vyžití.

Díky nadšení místních lidí, převážně z řad SDH, naše obec kulturně žije. Obecní úřad podporuje sportovní aktivity mládeže, pořádá turistické a lyžařské výlety. Mezi již tradiční akce patří také pálení čarodějnic a podzimní drakiáda.

Před více než 15 lety byl vybudován tenisový kurt a dětský koutek. I po tolika letech je hojně využíván. Máme tu členy Svazu myslivců a členy Českého rybářského svazu, kteří úspěšně pořádají každoročně rybářské závody.

V roce 2000 se rozprodaly pozemky pro výstavbu nových domů a v současné době se pokračuje s rozšířením výstavby v lokalitě „Na Obci“. Touto výstavbou by se měl v budoucnu v naší obci zdvojnásobit počet obyvatel. Od roku 2001 má naše obec zajištěnou dopravní obslužnost díky MHD z nedalekých Pardubic.

Pamětihodnosti
Mlýn ze 17. stol., dřevěná zvonička, kamenný křížek a památník padlým v centru obce.

Příroda
V polabské nížině, která je součástí tzv. Zlatého pruhu země české, na pravém břehu řeky Labe, severozápadně od Pardubic a jižně od Lázní Bohdanče leží obec Černá u Bohdanče. Název "Černá" získala pravděpodobně díky hustým, převážně bukovým lesů, které rostou v jejím okolí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.cerna-u-bohdance.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA