Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Choteč

Historie
Původ jména naší obce je udáván podobou osobního jména Chodec. Lidově Choč je staženinou.

Obec byla osídlena již v dobách prehistorických. Svědčí o tom prehistorické hroby nalezené v této lokalitě.

První písemné zmínky o Chotči spadají do devadesátých let 14. století. V roce 1394 prodal Čeněk z Chodče část svého majetku sezemickému klášteru a v roce 1407 totéž učinil i Martin z Chodče. Po zániku kláštera v roce 1421 připadla část obce Bořkovi z Miletína a na konci 15. století se stala součástí panství Pernštejnů.

Druhá část obce měnila majitele a roku 1551 tento díl prodal markvart slepotický se sousední obcí Časy Pernštejnům a tím byla obec spojena v jednom panství. Na konci 16. století čítala Choteč 16 usedlostí.

Současnost
V současné době žije v obci Choteč 260 obyvatel (stav ze začátku roku 2003). Naše vesnice je již několik let kompletně plynofikovaná, ještě déle zde funguje vodovod.

V Chotči vyvíjejí svou činnost dva dobrovolné spolky. Jedná se o myslivecké sdružení a sbor dobrovolných hasičů. Kromě vlastních aktivit se oba významně podílí na společenském dění v obci.

Společenským a kulturním centrem a bez přehánění i chloubou obce je místní restaurace a její zmodernizovaný sál i na něj navazující nedávno otevřené sportovní zařízení. To dává obyvatelům novou možnost věnovat se tělovýchově i v zimních měsících.

V sále se každoročně koná několik plesů a je i častým místem svatebních hostin novomanželských párů ze širokého okolí. Využívají jej i spolky a sdružení ze Sezemic, které v současnosti zařízením podobné kapacity a kvality nedisponují.

Restaurace nabízí v pracovní dny několik hotových jídel a o víkendech zde funguje minutková kuchyně.

V Chotči funguje i prodejna smíšeného zboží, jejímž provozovatelem je pan Uhlíř. Obchod v obci usnadňuje nákup potravin a ostatního zboží hlavně důchodcům a obyvatelům, kteří nedojíždějí za prací.

Drobnými vylepšeními prošel v poslední době i interiér obecního úřadu. Šlo o modernizaci osvětlení a nové, nápadité vymalování zasedací místnosti.

Obyvatelé obce mohou využívat služeb místní knihovny, která sídlí v budově OÚ. Díky spolupráci s knihovnou v Holicích může její provozovatelka, paní Kořínková, plnit i náročná čtenářská přání. V naší knihovně také pro veřejnost funguje počítač s přístupem na internet. V současné době je zde přihlášeno 64 čtenářů, z nichž je přibližně 30 aktivních.

V letních měsících se sportovní a některé společenské akce odehrávají na chotečské baště. Jedná se o areál s hřištěm u místní hasičské nádrže. Srub s posezením dává možnost nabídnout účastníkům i základní občerstvení.

Dopravní obslužnost by naší obci mohly závidět i sídelní jednotky s několikanásobně vyšším počtem obyvatel. Vždyť Chotčí denně projíždí až 20 spojů ve směru na Pardubice a srovnatelný počet opačným směrem do Holic. Přes Holice se pak dá některými spoji bez přestupu pokračovat až na Horní Jelení, do Rychnova n. Kněžnou, Žamberka, Vysokého Mýta nebo Chocně.

V blízké době by mělo dojít k výstavbě dalšího úseku cyklistické stezky. Ta vede z Pardubic, s krátkým přerušením v Sezemicích, podél silnice směřující na Rokytno. V současné době stezka končí u odbočky na Choteč v místě zvaném "suška". V budoucnosti by měla její výstavba pokračovat ve dvou směrech. Jednak dále podél zmíněné silnice na Rokytno (směr Orlické hory) a od "sušky" má další větev vést přes naši obec a dále přes Ředice až do Holic. Prodloužení stezky zvýší bezpečnost rekreačních cyklistů a hlavně místních obyvatel využívajících kola i k dopravě za prací.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://chotec.webz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA