Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Roveň

Historie
Nynější obec Dolní Roveň se skládá ze čtyř  sloučených obcí, a sice Dolní Rovně, Horní Rovně, Komárova a Litětin. Původní název obce Waltersdorf se odvozuje pravděpodobně od německého kolonizátora, asi z 1. pol. 13. stol. Z této doby ( r. 1336) pochází i první písemné zprávy o obci. Původní centrum obce bylo v nynější části Horní Rovně, kde bývala rychta s “vejsadní krčmou“, což se v podobě hostince s kulturním domem dochovalo dodnes. Farní kostel sv. Kateřiny se poprvé připomíná r. 1349, tehdy se též poprvé objevuje český název vesnice, který se potom udržel nadále.

Dnešní kostel v Horní Rovni byl postaven na místě dřevěného r. 1697 - 1699.  Zvonice je z r. 1799. Pro život obce měla význam obecná a pokračovací škola (škola při faře doložena již r. 1635, v letech 1703 - 1875 samostatná dřevěná školní budova, kdy byla postavena zděná školní budova). Roku 1899 byla zřízena železniční stanice.

Přírodní podmínky
Území zastavěné části obce Dolní Roveň se nachází v nadmořské výšce 228 - 242 m, což při délce obce cca 8 km znamená téměř rovinné území.

Klimaticky leží oblast Dolní Roveň na rozhraní teplé a mírně teplé oblasti. Průměrná denní teplota za rok je 8,2°C. Počet ledových dní v roce je 32,4. Počet mrazových dní 99,9. Průměrný počet dní se silným větrem a vichřicí je 30/rok. Promrzání půd v normálních zimách je 30 cm,  v tuhých zimách 80 cm, průměrné roční srážky 600 mm/rok.

Kultura
Kulturní sál u budovy požární zbrojnice v Dolní Rovni
Kino sál  Dolni Roveň: víceúčelový sál v objektu sokolovny z roku 1932 využívaný i pro taneční zábavy, kulturní programy s kapacitou cca 200 míst.
Kulturní dům v Horní Rovni s dostatečnou kapacitou a plochou 200 m2.
Veřejná knihovna - v Horní Rovni u kostela v samostatném objektu
                                 - v Dolní Rovni v budově Obecního Úřadu

Vybavenost obce
V obci je zdravotní středisko s praktickým, dětským a zubním lékařem, dále lékárna, poštovní úřad, pohostinství, společenské sály, potravinářské obchody, železářství a drogerie, textil.

Ze služeb jsou zde pro potřeby občanů holičství a kadeřnictví, opravny vozidel a kol a práce zednické a malířské.

Do obce je autobusové a vlakové spojení, je plynofikována a je napojena na veřejný vodovod.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dolniroven.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA