Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mikulovice

Obec vznikla sloučením dvou katastrálních obcí - Mikulovice a Blato. Je situována asi 4 km na jih od Pardubic po obou stranách výpadovky na Chrudim. Katastrální výměra plochy obce je 344 ha.

Mikulovice jsou středně velkou obcí, v současné době mají 813 obyvatel. Jsou součástí okresu Pardubice. Svojí zeměpisnou polohou tvoří na své jižní straně hranici mezi okresy Pardubice a Chrudim. Umístění Mikulovic je velkou výhodou pro zdejší obyvatele z titulu možného zaměstnání i docházky dětí do škol buď do Pardubic nebo Chrudimi. Svými původními podmínkami byly a jsou trvale vhodné pro zemědělskou výrobu. Díky šikovným a podnikavým lidem vzniklo v obci několik dobře prosperujících firem.

Obec má i mateřskou školku, do které dochází cca 25 dětí. Základní školu v Mikulovicích navštěvuje 57 dětí.

Historie
V blatské cihelně byly objeveny stopy po pravěkém osídlení – zbytky celé vesnice, dva hroby, obilnice, pazourky, mísy a dokonce kostra, uložená v podzemní zásobnici na obilí. Některé nálezy lze zařadit do první fáze kultury únětické, další do období mladšího eneolitu.

První historická zmínka o Mikulovicích se datuje k roku 1384 a týká se existence poplužního (panského) domu. Kolem roku 1415 byla obec postoupena k pardubickému panství a byla spravována jeho hejtmany. 

K názvu Mikulovice existují podle kroniky učitele R. Robla z let 1922-23 dvě verze. Podle první z nich založil osadu v roce 1384 Mikulec. Druhá verze vychází z lidové pověsti. Před dávnými časy se vraceli dva formani přes kopec s opravenými koly svých vozů a uzavřeli sázku, které kolo poběží rychleji z kopce, když ho pustí. Ten, který viděl svoje kolo v popředí, zakřičel: „....mý kolo více...“. Odtud jméno Mikulovice. Obec Blato dostala své jméno podle bažin (staročesky "blata"), které se táhly směrem k Jesenčanům.

Hlavní dominantou obce je kostel sv. Václava, který byl postaven na Mikulovickém kopci a tvoří dominantu celého regionu. V nočních hodinách září jeho osvětlení do dalekého okolí. Původně zde stával pravděpodobně pohanský háj. Ke kostelu se váží dvě pověsti: původně prý byl postaven v Dražkovicích, ale byl anděly přenesen na nynější místo a druhá pověst vypráví o jezdci na bílém koni, kterým měl být sv. Václav, jemuž je kostel též zasvěcen.

Předpokládá se, že kostel byl postaven již před rokem 1387. Nejstarší kostelní památkou je cínová křtitelnice z roku 1487. Během třicetileté války byl však kostel sv. Václava Švédy roku 1648 vypálen. Nový základní kámen byl položen 25. 8. 1768 a stavba byla dokončena v roce 1769.

Dnešní podoba kostela v barokním slohu, s nově zbudovanou kamennou chrámovou lodí, pochází z let 1768-69. V kostele je pět zvonů, nejstarší je Poledník z roku 1519 a Velký zvon, pocházející z roku 1558. Na omítce kněžiště jsou vyhotoveny malby od Josefa a Václava Kramolínů z roku 1790. Ke kostelu patřila též dřevěná fara, která vyhořela a byla zbudována z kamene a také domek, zvaný „Poušť“, dříve „Prosík“, kde bývala před rokem 1760 první mikulovická škola - jednotřídka. Stávající základní škola, která původně též vyhořela, byla nově postavena v letech 1871-72. Kolem kostela se rozprostírá „starý hřbitov“ („nový“ je naproti přes silnici), v jehož rozích jsou postaveny zvoničky – blatská, medlešická, dražkovická a ostřešanská. 

Jistě stojí za zmínku, že na hřbitově je pochován Josef František Devoty, mikulovický farář, rodák z Hradce Králové, který přišel na mikulovickou faru v roce 1836. Společně se svým přítelem, dějepiscem W. W. Tomkou zapsal věrně historii 14 obcí své farnosti v Pamětní knize (má 760 psaných stran). Byl také jedním ze zakladatelů Matice České.

V rodinné hrobce je též na mikulovickém hřbitově pochována žena a dcera Boženka vnuka Boženy Němcové, Karla Němce. 

Již zmíněný biskupský vikář, páter Tomáš Střebský působil v Mikulovicích plných 35 let. Byl též prvním předsedou zemské Jednoty českého duchovenstva, čestným kanovníkem, konsistorním radou a děkanem a dokonce sbormistrem pardubických pěveckých sdružení Pernštýn a Ludmila.

Současnost
Obec, vzniklá sloučením dvou katastrálních obcí je situována cca 4 km na jih od Pardubic po obou stranách výpadovky na Chrudim. Katastrální výměra plochy obce je 344 ha.

V obci je v současné době trvale hlášeno 813 obyvatel, z toho 460 v produktivním věku. Průměrný věk průměrného obyvatele obce je 38,6 let.

Správní území obce v současné době sestává ze dvou obcí, a to - Mikulovice a Blato. Je součástí okresu Pardubice a tvoří na své jižní straně hranici mezi okresy Pardubice a Chrudim. Svými původními podmínkami byla a je trvale vhodná pro zemědělskou výrobu. V současnosti ji obhospodařuje několik soukromých zemědělských sdružení v Hostovicích a Tuněchodech.

Obec Mikulovice je středně velkou obcí, která svojí zeměpisnou polohou a svým umístěním tvoří na jižní straně hranici mezi okresy Pardubice a Chrudim. Svým umístěním je velkou výhodou pro obyvatele žijící v této obci z titulu možného zaměstnání i docházky dětí do škol buď do Pardubic neb Chrudimi.

V obci je vybudován pěkný sportovní areál s přírodním amfiteátrem a nově je opraven hostinec "Na Netřebě".

Obce Mikulovice a Blato jsou plynofikovány, mají městský vodovod. V Mikulovicích byla v poslední době vybudována hloubková kanalizace, v Blatě je dešťová kanalizace. Vzhledem k další výstavbě rodinných domků v obci Mikulovice bude se ve výstavbě splaškové kanalizace nadále pokračovat.

Turististické cíle
Dominantou obce je kostel sv. Václava (více o kostelu na stránce "Historie") a také základní škola, která původně vyhořela, ale byla postavena v letech 1871-1872. Od té doby již prošla řadou rekonstrukcí a každým rokem je vylepšováno i její vnitřní vybavení. Až do roku 1997 se učilo v 5 ti třídách, ale v současné době pro malý počet dětí jsou 2 třídy každým rokem sloučeny.

Velmi pěkně působí i nově vyčištěný rybník uprostřed obce Mikulovice, který po dobudování hloubkové kanalizace nebude znečišťován, tak jako tomu bylo v minulosti. V obci je vybudován pěkný sportovní areál s přírodním amfiteátrem a bufetem a nově je opraven hostinec „Na Netřebě“. V obou obcích jsou soukromé obchůdky a v různých oblastech zde podnikají malí i velcí podnikatelé.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA