Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pravy

Obec  P R A V Y  je jediná tohoto jména v České republice, podobné je jméno Plavy v severních Čechách.

Historie
Pravy jsou kolébkou vladyků z Prav, jejich tvrz stávala na místě č. p. 17., tj. u bývalých Nálevků. Z tvrze nezbylo téměř nic. Částí tvrziště,  jehož val sahal až k silnici jdoucí vsí, byl sklep, kde ve válce Rakousko-pruské r. 1866 domácí obyvatelé měli ukryty cennější věci.

Na pravské tvrzi bzl v r. 1402 Přibík, později Prokop z Prav. Po Prokopovi Martin a Jan z Prav (r. 1451). Král Ladislav udělil r. 1457 tvrz Pravy Vratislavovi  z Mitrovic. Roku 1500 měl Pravy Mikoláš Bohovlád z Bělé.

Po roce 1521 patřila tvrz Vojtěchovi z Perštejna, který nabytý majetek sloučil s panstvím pardubickým. Tvrz v tomto století zanikla.

Původní kruhová náves byla tam, kde se říká „na kopci“ a měla pouze 22 čísel popisných. Pod strání byl vydatný pramen výborné vody, proto obec ve spojení s Michnovkou budovala vodovod v době, kdy je neměla leckterá města (r. 1924).

Pravy byly středem rybničního hospodářství. Jména rybníků Pravka, Pustý, Obecník, pod vesnicí Návesník, Durázka I. (v tomto místě je nyní nově založený rybník) a Durázka II. Na Kasalicku to byl Starý, Táborský, Rokosatý,  Nový, Kvítek a Vomlinka. Ze všech těchto rybníků se nezachoval ani jediný.

Roku 1776 měly Pravy 22 čísel popisných a 168 obyvatel, roku:
1900    35 čísel a 231 obyvatel
1921    39 čísel a 230 obyvatel
1934    42 čísel a 230 obyvatel.

Elektřina byla v obci zavedena v roce 1921 byla vedena zemním kabelem  z Hradce Králové až do Sopřeče. Vodovod  začala obec  budovat  spolu s Michnovkou v době, kdy je neměla leckterá města. Stavba začala v září 1923 a 1. května 1924 byl dokončen.

V roce 1927 byla v obci vybudovaná dešťová kanalizace, která sloužila až do roku 2005, kdy byla při rekonstrukce silnice vyměněna. Telefon byl do obce zaveden v roce 1931.

Dne 6. srpna 1946 v 17.30 hod. postihla obec živelná pohroma - větrná smršť, která trvala maximálně 2 minuty. Za tuto krátkou dobu smršť poškodila většinu budov, nová stodola v č. p. 10 byla zničena od základu. Stát tehdy poskytl postiženým vydatnou pomoc, vč. výpomoci armády, která stavebně zajišťovala obnovu vesnice.

V roce 1952 bylo v obci založeno Jednotné zemědělské družstvo, které se později sloučilo s JZD Kasalice. V nynější době pozemky obhospodařuje Zemědělské družstvo Chýšť.

Dnes, tj. v srpnu  2006, je v obci 40 domů a 86 obyvatel. Z toho je 15 domů užívaných k rekreaci (chalupáři).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.pravy.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA