Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Albrechtice

Albrechtice - obec, která se nachází severovýchodně od města Lanškrouna v okrese Ústí nad Orlicí, podle nového uspořádání spadá do Pardubického kraje. Katastrální území zaujímá rozlohu 1 007,5 ha. Obec leží v údolí potoka Moravské Sázavy a tvoří bránu do přírodní lokality "Sázavského údolí", hojně navštěvovaného turisty a výletníky. V obci je hlášeno k trvalému pobytu 487 obyvatel.

Historie
Podle historických dokladů český král Václav II. Královskou listinou z 23. 10. 1285 předal Záviši z Falkensteina a jeho synu Ježkovi město Lanškroun (Landiscrona) a všechna města i vesnice, které k tomuto městu náležejí, které kdysi Oldřichu (Ulricus) z Drnholce a Heřmanu (Hermanus) z Oštěchu náležely.

Listinou z 21. 5. 1304 potvrzuje král Václav II. město Lanškroun se 24 vesnicemi jako dar Zbraslavskému kláštěru (Königsaal), učiněný v roce 1292. Mezi vyjmenovanými vesnicemi jsou již Albrechtice jmenovány. Roku 1433 byl majitelem vesnice litomyšlský Kostka s Postupic. Další písemná zmínka je z roku 1508, kdy Vilém z Pernštejna vydal dědická práva pro albrechtického rychtáře. Roku 1622 se stali spoluvlastníky Lichtensteinové, v roce 1673 byla obec prodána Lorenzu Meixnerovi. Tento rod zde žil do roku 1945.

Jednou z historických dominant vesnice je kostel sv. Anny, který byl postaven albrechtickými občany v rozmezí let 1862 - 1864. Kostel prodělal několik oprav, větší oprava byla provedena v roce 1997.

V 17. století byla používána pečet s nápisem "Olbersdorf" s vyznačením radlice a otky uprostřed pro převažující zemědělský charakter obce. Od poloviny 19. století radlice a otka byla nahrazena korunovaným lvem, jako symbol patriotismu. V obci převažovalo německé obyvatelstvo, po odsunu Sudetských Němců došlo k osídlování obce a začala se psát historie již česky nazývané obce Albrechtice, počeštěním názvu Olbersdorf.

Novodobá historie se skládá z období po roce 1945, dále obdobím od roku 1976 až 1990, kdy obec byla součástí města Lanškrouna a obdobím od 1. 1. 1991, kdy po referendu občanů se obec osamostatnila a vznikla samostatná obec s vlastní samosprávou.

Výsledkem je opravený obecní majetek, údržba zeleně a větší zájem lidí o vesnici. Jedním z příkladů je opravený Motorest, obecní úřad, kostel, nové mosty, komunikace, veřejné osvětlení, čekárny a ostatní zařízení pro občany.

V obci pracují občanská sdružení hasičů, myslivců a tělovýchovná jednota, které vedle své činnosti zajišťují kulturní a společenské akce pro občany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ou-albrechtice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA